• facebook
 • rss
 • Kolorowe jarmarki

  ag

  dodane 14.08.2015 13:49

  Stragany z rękodziełami, tradycyjnymi wyrobami, zabawkami dla dzieci, zdrową żywnością i wiele innych atrakcji można spotkać na Starym Mieście w Lublinie. Wszystko w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

  Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego jest plastyka obrzędowa i zdobnicza, a w Lublinie przez weekend będą królowały pająki i inne piękne ozdoby. Można kupić je na jarmarku rękodzielniczym lub wykonać samodzielnie, bo jedną z propozycji jarmarkowych są warsztaty podczas których można zdobyć wiele umiejętności z dawnych czasów.

  Twórcy ludowi zaprezentują rzemiosło, eksponując wyroby rękodzielnicze na straganach rozstawionych na terenie Starego Miasta. W Jarmarku weźmie udział blisko 300 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Litwy. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego jest plastyka zdobnicza.

  Jarmark to nie tylko handel, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła i sztuki ludowej. Na straganach można znaleźć m. in.: plastykę zdobniczą, rzeźbę z drewna i gliny, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, kosze z wikliny, rogożyny, ozdoby wyplatane ze słomy i z drutu, koronkę klockową, haft, także zabawkę ludową, kapelusze słomiane, wyroby garncarzy z Huculszczyzny, Połtawy, Litwy i Słowacji. Bogactwo wyrobów pozwala dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi regionami etnograficznymi.

  Ciekawostką jest też zaułek fotografów, który działa na Starówce podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Spotkamy tam trzech świetnych fotografów – Miszę Burłackiego (St.Petersburg), Romana Krawczenkę (Krym) i Marcina Sudzińskiego (Lublin).

  Zaprezentują swój warsztat, opowiedzą o historii fotografii i pokażą archiwalny sprzęt fotograficzny. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w fotografowaniu lub zrobić sobie pamiątkową  fotografię na szkle mokrą metodą kolodionową.

  Obok kramów i warsztatów są także artyści, w wykonaniu których można usłyszeć niecodzienną muzykę, będzie można też zobaczyć przedstawienia i posłuchać bajkowych opowieści.

  Wszytko w ramach jarmarku, jaki do niedzieli potrwa na lubelskim Starym Mieście.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół