• facebook
 • rss
 • Matka Boża połączyła tu wielu

  jj

  dodane 25.08.2015 19:01

  Choć nie wiadomo dokładnie kiedy i dlaczego znalazł się w Chełmie, jest bez wątpienia wizytówką tego miasta. Cudowny obraz Matki Bożej Chełmskiej nazywanej też Matką Bożą Wojenną 250 lat temu w 1765 r. dzięki staraniom wielu ludzi, został koronowany przez papieża Klemensa XIII.

  Do końca nie wiadomo, kto namalował jedną z najsłynniejszych ikon Matki Bożej znajdującą się w bazylice "na Górce" w Chełmie. 

  Jakub Susza w księdze "Phoenix", opierając się na legendach, przypisuje autorstwo obrazu św. Łukaszowi. Miał go przywieźć z Chersonu Włodzimierz, książę kijowski, i ofiarować cerkwi w Chełmie.

  Pisarze prawosławni twierdzili, że obraz przywiozła z monasteru kijowskiego Teodora, siostra Daniela Romanowicza. Jest jeszcze kilka innych wersji dotyczących autorstwa cudownego obrazu, który przez setki lat ratował z opresji wielu, a Matka Boża wypraszała błagającym ją o pomoc potrzebne łaski. 

  Choć obecnie oryginał obrazu znajduje się w muzeum w Łucku (wywieziony został na Wschód w 1915 r. przez prawosławnych), a w chełmskiej bazylice p.w. Najświętszej Panny Marii w ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu autorstwa Władysława Uklei z 1938 r., kult Matki Bożej cały czas się rozwija.

  - To niezwykła osobliwość tego miejsca. Matka Boża w oryginalnej ikonie oraz w kopii, czczona była zarówno przez prawosławnych, unitów, jak i wyznawców kościoła rzymsko-katolickiego - opowiada proboszcz parafii ks. prałat Tadeusz Kądziołka.

  Ludzie przybywają na chełmską "Górkę" przez cały rok. Przyjeżdżają indywidualnie i z pielgrzymkami. Wierzą, że Matka Boża Chełmska wysłucha próśb swoich dzieci. - W książce biskupa Suszy z XVII w.  zapisanych jest ponad 600 cudownych wydarzeń związanych z tym obrazem  - mówi ks. T. Kądziołka. - Wcześniej nikt nie prowadził zapisków, więc nie mamy pełnych danych. 

  Z okresu gdy kościół został przejęty przez katolików, pochodzi wiele znaków wdzięczności za otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej. - Dziś niestety nie wszyscy chcą mówić o cudach, których doświadczyli - zauważa ks. proboszcz. 

  Równo 250 lat temu papież Klemens XIII wydał dekret o koronacji cudownego obrazu. - Na koronacji zależało wszystkim, także ludziom świeckim, którzy bardzo mocno angażowali się, by ikona otrzymała insygnia - tłumaczy ks. prałat Kądziołka. 

  Przez cały XVII i XVIII w. świętem Matki Boskiej Chełmskiej był "Fest" w dniu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września. Do chełmskiej świątyni "na Górce" przybywano konno i pieszo. Do Matki Bożej przywożono też chorych.

  Tak jest i dziś. W uroczystości odpustowe, które jak mówi ks. prałat Kądziołka trwają całą dobę, przed cudowny obraz przybywają pielgrzymi z całej diecezji.

  Tegoroczne święto 7 i 8 września będzie miało wyjątkowy charakter, bo połączone jest z 250. rocznicą koronacji cudownego obrazu. - Zapraszam wszystkich na te wydarzenia do naszej bazyliki, w szczególności na uroczystą Eucharystię 8 września o 11. 30, której przewodniczył będzie prymas Polski abp Wojciech Polak - informuje ks. Tadeusz. 

  Na uroczystości odpustowe gotowa będzie remontowana od maja bazylika. Trwają ostatnie prace, by wierni mogli świętować w swoim kościele. 

  Szczegółowy program chełmskich uroczystości: 

  7 września 20015 – poniedziałek

  16.00 – Przybycie i powitanie pielgrzymek
  17.30 – Nabożeństwo maryjne
  18.00 – Msza święta
  21.00 – Czuwanie młodzieży:
  –            Apel Jasnogórski
  –            Droga Krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej
  24.00 – Pasterka maryjna (koncelebrują księża rodacy oraz byli wikariusze)

  8 września 2015 – wtorek

  1.30 – Różaniec fatimski
  5.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  6.00 – Msza święta
  7.00 – Msza święta
  8.00 – Msza święta
  9.00 – Msza święta dla rodzin – z błogosławieństwem małych dzieci

  11.30 – SUMA PONTYFIKALNA

  przewodniczą:
  – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
  – abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

  Poświęcenie wieńców dożynkowych
  Procesja eucharystyczna

  16.00 – Msza święta dla dzieci szkół podstawowych – z błogosławieństwem przyborów szkolnych
  18.00 – Msza święta

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół