• facebook
 • rss
 • Księża prawosławny i katolicki na ambonie

  rp

  dodane 05.09.2015 11:40

  Już teraz zapraszamy na kolejną Debatę Dwóch Ambon, zatytułowaną "Smak krzyża - barwa krzyża", która odbędzie się tradycyjnie u ojców dominikanów.

  W debacie udział wezmą o. Korneliusz Wilklel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju, oraz ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

  Temat, jaki poruszą uczestnicy debaty, to krzyż u katolików i krzyż u prawosławnych.

  Organizatorem jest dominikańska Fundacja „Ponad Granicami”. Wydarzenie odbędzie się 8 września (wtorek) o godz. 19 w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej 9, na Starym Mieście w Lublinie. Spotkanie poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP.

  W ubiegłym roku naprzeciw siebie stanęli dwaj dominikanie - o. Ludwik Wiśniewski z Lublina i o. Paweł Krupa z Warszawy. Debatowali o sumieniu.

  O. Wiśniewski zaznaczył w ubiegłorocznej debacie, że przyszedł czas, byśmy uznali autonomię indywidualnego sumienia. Według niego, uznanie takiej autonomii oznacza przyznanie racji temu, że każdy człowiek jest od urodzenia wyposażony w zdolność rozpoznawania dobra i zła.

  - To tak, jak z ziarnem. Kiedy wrzuca się je w ziemię, ono samo z siebie wie, jak ma rosnąć i rozwijać się zgodnie z zasadami swego gatunku. Tak samo człowiek posiada w sobie wszelkie narzędzia niezbędne do rozpoznania prawdy. By z nich korzystać, potrzebne są rozum i wola - mówił o. Wiśniewski.

  Podkreślał też, że umysł i wola mogą być zaćmione, niejako chore, dlatego niezbędne jest ciągłe badanie otaczającego nas świata i szukanie prawdy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół