• facebook
 • rss
 • Aplikacje w cenie diamentów?

  Jolanta Kowalak

  dodane 10.09.2015 16:15

  Długość tego maratonu to nie czterdzieści dwa kilometry, ale trzydzieści sześć... godzin. Jego celem nie jest dobiegnięcie do mety, ale stworzenie aplikacji i stron internetowych przydatnych zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i turystów.

  Maraton potrwa od 8.00 24 października do 20.00 następnego dnia. To niepierwsza taka impreza w Lublinie. Poprzednie edycje odbyły się w styczniu i kwietniu tego roku. Laureaci zimowego eventu to twórcy LubCycle, aplikacji, która ułatwia podróżowanie Lubelskim Rowerem Miejskim.

  Po pierwsze, dzięki niej możemy sprawdzić, ile rowerów jest dostępnych na danej stacji, a po drugie zaplanować najkrótszą trasę dojazdu do danego miejsca.

  W wiosennej edycji natomiast zwyciężyli studenci UMCS, którzy stworzyli program z mapą fotoradarów w Lublinie.

  Pozostali laureaci to m.in. twórcy aplikacji do zgłaszania aktów wandalizmu i zniszczeń do Urzędu Miasta Lublin czy autorzy quizów miejskich.

  W tym roku cel będzie taki sam - stworzenie aplikacji, stron internetowych, ale także gier związanych z Lublinem. Organizatorzy podkreślają, że na rynku wciąż brakuje aplikacji i programów dotyczących stolicy Lubelszczyzny, a w związku z rosnącą liczbą użytkowników urządzeń mobilnych wzrasta również zapotrzebowanie na takie programy.

  Miejsc w turnieju jest 50. Programiści mogą pracować zarówno w grupach, jak i indywidualnie, a służyć im pomocą będą trzej mentorzy z dużym doświadczeniem w branży informatycznej.

  Paweł Niewęgłowski z Marcinem Włochem wspólnie prowadzą firmę DevUp, zajmującą się tworzeniem oprogramowania i gier na urządzenia mobilne. Pierwszy z nich jest także organizatorem wielu lubelskich wydarzeń informatycznych, m.in. Lubelskich Dni Informatyki 2012 czy Code Camp Windows 8 w Lublinie. Trzecim mentorem będzie Łukasz Wójcik, który poza tym, że pracuje w informatycznej firmie Sii Lublin, prowadzi również własną działalność PixelFrog, gdzie tworzy gry w oparciu o nowe technologie.

  Jury będzie oceniać pomysłowość, kreatywność, oryginalność, użyteczność oraz unikalność zaprezentowanych prac, a na tych, którzy spełnią te kryteria, czekają atrakcyjne nagrody, m.in. smartfony i tablety. Jednak najwięcej korzyści z projektu odniosą mieszkańcy Lublina oraz turyści, którzy będą mogli korzystać z aplikacji za darmo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół