• facebook
 • rss
 • Krzyż łączy

  ag

  dodane 14.09.2015 10:22

  Cząstka krzyża, na którym umarł Jezus, przechowywana przez lubelskich dominikanów, przyciąga tu ludzi. Szczególnie tych, którzy w swoim życiu niosą różne własne krzyże codzienności. Dziś wielkie święto, podczas którego Krzyż wyjdzie na ulice.

  - Ze względu na przechowywane w naszej bazylice relikwie Krzyża Świętego, 14 września, kiedy to kościół obchodzi uroczystość Podwyższenia Krzyża, to najważniejszy dzień w naszej wspólnocie - mówi Grzegorz Kluz przeor lubelskiego klasztoru.

  Geneza tego święta sięga XIV wieku, kiedy to cesarzowa Helena znalazła relikwie Krzyża Świętego.

  Na Golgocie wybudowano dwie bazyliki: Męczenników i Zmartwychwstania. W nich 14 września wystawiono relikwie drzewa Krzyża Świętego do adoracji.

  - Krzyż to nie element wystroju naszych mieszkań czy biżuteria, ale znal Miłości Boga, którą mamy kontemplować. Dlatego do dorocznych uroczystości przygotowywaliśmy się w dwóch wymiarach: duchowym, na który składają się rekolekcje o krzyżu i debata dwóch ambon na temat krzyża i wymiarze kulturalnym czyli przez konkurs "Klasztor w sercu miasta" i koncert dla przyjaciół, który w tym roku poprowadził Piotr Selim. Zwieńczeniem przygotowań jest wieczorna Eucharystia w bazylice, a po niej procesja ekumeniczna na plac po Farze - mówi ojciec przeor.

  14 września to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy to wierni zarówno z kościoła katolickiego, jak i prawosławnego i ewangelickiego modlą się wspólnie idąc za krzyżem Jezusa.

  Program uroczystości:

  14 września
  Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego
  msze święte: 6.30, 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00

  17.00 - Uroczysta Eucharystia celebrowana przez Bp. Mariana Rojka
  ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiego
  po mszy św.:

  Procesja na Plac po Farze z relikwiami
  Liturgia Słowa - Parafia Prawosławna
  Biesiada na wirydarzu

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół