Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dla dziecka musisz mieć czas

Dziś - w dobie kryzysu wartości i autorytetów - znacznie trudniej jest wychowywać młodych ludzi. Ale ks. Jan Bosko stworzył metody, które wciąż są skuteczne. Specjaliści rozmawiają o nich podczas trwającego Tygodnia Wychowania.

Żyjemy w nieustającym pędzie, trudno nam znaleźć chwilę na odpoczynek czy rozmowę, która nie jest wymianą zdań na ekranie telefonu. A przecież są jeszcze dzieci. Nasze, kochane, dla których nic nie jest ważniejsze niż czas spędzony z rodzicami.

I tu pojawia się problem, bo rodzice tego czasu nie mają. Szukamy wymówek, usprawiedliwień, każdy jednak ma świadomość, że żaden, najdroższy nawet prezent, nie zastąpi czasu.

Ks. Jan Bosko, którego w liście na V Tydzień Wychowania przywołują polscy biskupi, uważał, że w wychowaniu dzieci, ważniejsze jest zapobieganie złu i umacnianie w dziecku naturalnego dobra niż wymierzanie kar. Nie jesteśmy tego w stanie zrobić, bez poświęcenia dzieciom czasu.

- Myślę, że największym wyzwaniem dla rodziców XXI wieku jest pokazanie dzieciom tego, że realny świat jest ciekawszy i ważniejszy niż ten kreowany w szeroko rozumianych mediach - mówi Agnieszka Kantor-Kołodyńska, mama piątki dzieci. - To ważne, by w pędzie codzienności szukać wspólnego czasu przeznaczonego na bycie razem i zajmowanie się zarówno obowiązkami, jak i rozrywką. Niezależnie od tego, czy przeznaczymy go na wspólne gotowanie, obejrzenie wartościowego filmu czy na przygotowanie do sprawdzianu - dodaje. 

Dzieci się uczą, obserwując rodziców, nauczycieli i wychowawców. O tym, że wychowanie to nie tylko przekazywanie wiadomości, przekonuje ks. Piotr Goliszek z Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Lubelskiej. - Chodzi przede wszystkim o kształtowanie młodego człowieka - podkreśla. - Naszym zadaniem jest pomóc mu urzeczywistnić jego człowieczeństwo, czyli nauczyć, jak się rozwijać, kształtować oraz szanować siebie i innych. Zdaniem ks. Goliszka, wszystkie te warunki spełnia katecheza.

- Ważny jest konsekwentny i spójny system wychowawczy w szkole i w domu - przekonuje Agnieszka Szajda, pedagog i socjoterapeuta w jednej z lubelskich szkół. - Tylko taki może przynosić rezultaty. 

Jak mawiał ks. Bosko, "wychowanie jest sprawą serca", a kluczem i tajemnicą dobrego wychowania - głębokie relacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy