• facebook
 • rss
 • Mężczyzna powinien być władcą i rządzić

  Justyna Jarosińska

  dodane 06.10.2015 11:09

  W trakcie drugiego dnia rekolekcji dla studentów na lubelskiej Poczekajce dominikanin o. A. Szustak swe nauki kierował przede wszystkim do mężczyzn wskazując im cechy, które wyróżniają prawdziwego mężczyznę.

  Choć rekolekcje o. Szustaka okazują się nieco odbiegać od tematu "Ucho i wielbłąd" przyciągają jednak rzesze słuchaczy, którzy uczestniczą zarówno w Mszy św. z krótką homilią jak i całkiem długiej konferencji. 

  - Dziś było o mnie - chwali się Zbyszek, który studia ma już dawno za sobą, ale jak mówi "akurat tego dominikanina" bardzo lubi słuchać. - Ciekawą rzecz powiedział o tym czyśćcu - zauważa. 

  O. Adam Szustak rozpoczął spotkania konferencyjne z młodymi, od wzięcia na tapetę tematu "mężczyzna".

  - Czyściec mężczyzn będzie wyglądał w ten sposób, że na ekranie będzie wyświetlany film z ich życia od początku do końca, strasznie długi, ale z napisami - śmieje się - Będziecie go oglądać w towarzystwie żony i dzieci i nie będzie słychać tego, co mówiliście. Napisy będą odzwierciedlać, co wtedy myśleliście - dodaje. W kościele słychać śmiech ale na twarzach wielu widać także lekką konsternację. 

  - Mężczyźni mają taką kluczową cechę, która nazywa się "wszechwiedza" - ciągnie o. Szustak. - Ja nawet jestem złożeniem dwóch wszechwiedz - faceta i księdza - podkreśla. - Gorzej jest z odpowiedzialnością - zauważa. - O wielu z nas mówi się, że jesteśmy skrajnie nieodpowiedzialni, że nie jesteśmy w stanie przyjąć odpowiedzialności za cokolwiek. Wiecie dlaczego Pan Jezus był najbardziej niewiarygodnym mężczyzną świata? Nie dlatego, że był skrajnie przystojny. On wziął odpowiedzialność za całe zło wszystkich ludzi w całej historii świata, choć nie miał sobie nic do zarzucenia. 

  O. Adam zauważa także dla wielu dość kontrowersyjnie, że miłość i związki to najprostsza rzecz na świecie - Chodzi o to, by chłop zachowywał się jak chłop, a baba jak baba - mówi. - Jeśli chłop jest w 100 proc. chłopem, a baba w 100 proc. babą, to tam nie trzeba nic robić.

  By mężczyzna, rzeczywiście był mężczyzną zdaniem dominikanina potrzebne jest mu działanie. - Facet musi twórczo przekształcać świat, bo inaczej jest głęboko nieszczęśliwy - stwierdza. - Wiecie jak doprowadzić mężczyznę do alkoholizmu w 3 miesiące? Wystarczy zrobić go bezrobotnym.   

  Ale o. Adam przekonuje, że nie chodzi o to by, facet przez cały dzień od rana do nocy był czymś zajęty, ale by to, co robi, robił dla swojej kobiety, rodziny. 

  Ciekawostką, którą dominikanin podzielił się ze słuchaczami był fakt, że sam pochodzi z rodziny niewierzącej i jedyną osobą, która w dzieciństwie od czasu do czasu prowadzała go do kościoła, był dziadek. - Moi rodzice się nawrócili i dziś są całkiem blisko Boga, ale to dziadek nauczył mnie czytać Pismo Św. - mówi. 

  Już dziś na Poczekajce nauczanie dla kobiet, ale zaproszeni są także wszyscy mężczyźni, którzy pragną dowiedzieć się dlaczego kobiety je otaczające są takie, jakie są i jakie być powinny. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół