• facebook
 • rss
 • Zdrowa kobieta to szczęśliwa rodzina

  jj

  dodane 10.10.2015 15:56

  W Lublinie oraz w innych miastach Polski kluby amazonek, lekarze oraz wolontariusze przekonywali wszystkie kobiety, ale także towarzyszących im mężczyzn, jak ważna jest profilaktyka.

   - Jak często kobieta powinna się badać? - pyta Anna Dąbrowska z TV Lublin prowadząca happening w ramach akcji profilaktycznej na pl. Litewskim. - Raz w miesiącu - odpowiada pewnie starszy mężczyzna. - A jakie działania profilaktyczne powinna podejmować? - Musi sobie robić mammografię, usg oraz oczywiście badać się sama - dodaje ok. 10-letnia dziewczynka. 

  Marsz Różowej Wstążki oraz związaną z nim akcję profilaktyczną zorganizowało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana Z Dukli, Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana Z Dukli, a także Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek. 

  Uczestnicy marszu spotkali się pod Ratuszem, gdzie zostały wypuszczone w niebo różowe balony, a lekarze zachęcali do regularnych badań profilaktycznych. - Wyleczalność pacjentek, u których nowotwór rozpoznany jest relatywnie wcześnie, sięga na Lubelszczyźnie prawie 95 proc. - przekonywali organizatorzy marszu. 

  - Właśnie chodzi o to, by chorobę wykryć jak najwcześniej - mówi pani Anna, która sama jest po operacji raka piersi. - U mnie niestety nowotwór został wykryty trochę późno, usunięto mi pierś, ale cieszę się, że wszystko dobrze się skończyło, bo od 10 lat nie mam nawrotu choroby. 

  W ramach akcji profilaktycznej na pl. Litewskim każda chętna kobieta mogła zapisać się na badania mammograficzne, cytologiczne lub kolonoskopowe, ale też zobaczyć dzięki pokazom na fantomach, jak powinno wyglądać prawidłowe badanie piersi. 

  Wśród stoisk reklamujących zdrowy styl życia można było znaleźć także stoiska prezentujące sprzęt i środki pomocnicze potrzebne kobietom w czasie leczenia i po mastektomii, wykonywania makijażu oraz porad wizażu. 

  Prowadząca happening Anna Dąbrowska zachęcała wszystkich zgromadzonych do skorzystania z darmowych badań poziomu cukru, ciśnienia oraz porad dietetycznych. 

  Dla przechodniów, którzy zatrzymywali się na pl. Litewskim, przygotowano konkursy z nagrodami oraz gry promujące zdrowie. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół