• facebook
 • rss
 • 98. rok KUL rozpoczęty

  ag

  dodane 18.10.2015 13:09

  Przez wiele lat studiowanie na KUL było czymś wyjątkowym, dziś uczelnia ma sporą konkurencję, ale nadal pełni szczególną rolę na mapie polskich uniwersytetów.

  Oficjalna inauguracja wiąże się zawsze z przemówieniem rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które jest sprawozdaniem z działalności uczelni i przesłaniem na właśnie rozpoczęty kolejny rok akademicki.

  Zwracając się do słuchaczy, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński nawiązał do historii uczelni i zbliżającego się jubileuszu 100. rocznicy jej powstania. - Przed prawie 100 laty, dzięki inicjatywie ks. Idziego Radziszewskiego, dzięki jego oddaniu idei założenia katolickiej wszechnicy kształcącej elity świeckie i duchowne w niepodległej Polsce, powstał w Lublinie pierwszy na wschodnich ziemiach naszej ojczyzny i piąty chronologicznie uniwersytet w Polsce. W ten sposób Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął budowanie akademickiego charakteru miasta. Początkowo z niewielką, ale z upływem lat wciąż rosnącą liczbą pracowników akademickich przyczyniał się do rozwoju nauki polskiej, poszukując w swych badaniach prawdy w harmonii między nauką i wiarą, a także kształcił i wychowywał coraz liczniejsze, kolejne pokolenia studentów - mówił.

  Ks. prof. Antoni Dębiński   Rektor KUL
  Ks. prof. Antoni Dębiński
  Agnieszka Gieroba /Foto Gość
  Zaznaczył, że przygotowania jubileuszu już trwają i zaprosił  wszystkich przyjaciół uczelni do wspólnego świętowania. - Świadomi historii naszego uniwersytetu i kierowani pragnieniem dbałości o jego tożsamość, chcąc wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do jego współtworzenia, zamierzamy przygotować radosne i godne jubileuszu świętowanie. Planujemy szereg wydarzeń. Założyciela uniwersytetu chcemy upamiętnić wzniesieniem poświęconego mu pomnika. W program naszych uroczystości wpisze się także zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w 2017 roku, pierwsze w Lublinie. Przygotowaniom tym towarzyszy także nasze przekonanie, że wszystkie wydarzenia podjęte z tej okazji będą się odbywać z udziałem licznych absolwentów, przyjaciół i gości z całego świata - mówił i podkreślał, że jubileusz przypomina o przeszłości i tradycji, ale jest także zobowiązaniem odnoszącym się do współczesności i przyszłości.

  W części przemówienia dotyczącej sprawozdania z działalności rektor przypomniał, że ukończony został gmach Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych, jednostki naukowo-badawczej, w której strukturze znajduje się 6 laboratoriów do innowacyjnych badań i aplikacji w obszarze nauk przyrodniczych. Jest ono wyposażone w nowoczesną aparaturę, w tym w zaprojektowaną specjalnie dla potrzeb tematyki badawczej realizowanej w ICBN, pozwalającą prowadzić badania na światowym poziomie. Wartość tej inwestycji, będącej jedną z większych w regionie, wyniosła ok. 97 mln zł.

  Do użytku został oddany również budynek Centrum Transferu Wiedzy z salami wykładowymi, aulami i laboratoriami. Obiekt, położony w głównym kampusie, będzie pełnił funkcje dydaktyczne, a dzięki organizowanym w nim sympozjom i konferencjom przyczyni się do zwiększenia roli nauki w rozwoju gospodarczym i społecznym Lubelszczyzny oraz kraju. Wartość inwestycji to kwota ok. 24 mln zł.

  Kolejnym nowoczesnym budynkiem dydaktycznym przekazanym pracownikom i studentom w ostatnim roku jest gmach kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Całkowity koszt projektu wyniósł ok. 26 mln zł.

  Aby dostosować infrastrukturę uczelni do aktualnych potrzeb, powstał podziemny parking pod Kolegium Jana Pawła II, a nad nim urządzony został nowy dziedziniec, który już stał się miejscem spotkań i wypoczynku społeczności akademickiej. Koszt budowy parkingu to bez mała 5 mln zł.

  Najważniejsze jednak w działalności uczelni jest przekazywanie rzetelnej wiedzy, troska o studentów i służba ojczyźnie i Kościołowi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół