Nowy numer 17/2024 Archiwum

Misjonarz z powołania

Uczył katechizmu i przygotowywał do chrztu mieszkańców, wśród których dominowała poligamia. Wycieńczony z powodu niedożywienia i malarii nie tracił ducha.

Ksiądz kanonik Marian Flis zmarł 12 października w centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Zmagał się z choroba nowotworową.

Miał 72 lata. Pracował w wielu parafiach archidiecezji lubelskiej, był również misjonarzem w Zambii oraz duszpasterzem Polonii w Wielkiej Brytanii i Australii.

Urodził się 1 listopada 1942 r. w Janowie Lubelskim. Świecenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Pylaka przyjął w swoim rodzinnym mieście 29 czerwca 1966 r. W stanie kapłańskim przeżył 49 lat.

Jako wikariusz posługiwał w parafii Łopiennik, w parafii Nałęczów i w parafii Matki Bożej różańcowej w Puławach.

W 1975 r. rozpoczął posługę misyjną w Zambii. Posługiwał tam osiem lat. Od 1983 r. był duszpasterzem Polonii w Wielkiej Brytanii. Po siedmioletniej posłudze wśród rodaków w Wielkiej Brytanii został duszpasterzem Polonii w Australii. Na tym kontynencie pracował od 2000 roku, przez trzy lata, aż do emerytury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 17/2024

28 kwietnia 2024

Takt i tolerancja?

To były czasy! Działo się – jakby to powiedziała mocno już podstarzała młodzież. Jan Paweł II na rok przed wstąpieniem Polski do UE tłumaczył uczestnikom narodowej pielgrzymki do Rzymu: „Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu