• facebook
 • rss
 • Rozpolitykowani licealiści

  Justyna Jarosińska

  dodane 04.11.2015 14:13

  Każdy wie, że polityka jest trudna, szczególnie ta międzynarodowa. Warto więc wcześniej się do niej przygotować, najlepiej przez udział w "LubMUN".

  Model United Nations to symulacje obrad ONZ organizowane na całym świecie.

  Podczas każdego "LubMUN" młodzież szkolna wciela się w politycznych decydentów i podejmuje najważniejsze kwestie związane z międzynarodową polityką, bezpieczeństwem, legislacją, ekonomią oraz kulturą.

  Lubelskie symulacje to największa tego typu konferencja we wschodniej Polsce. Jej uczestnikami są zarówno licealiści z lubelskich szkół średnich, jak i uczniowie przyjezdni z Polski i zza granicy. W tym roku do Lublina przyjechali młodzi politycy z Ukrainy, Niemiec i Holandii. 

  Organizatorem wydarzenia jak co roku są uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica z klasy objętej międzynarodową maturą. Projekt "LubMUN" przygotowali już po raz dziesiąty.

  „LubMUN” jest dla nich okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w wystąpieniach publicznych, wiedzy z zakresu historii współczesnej, geografii, i przede wszystkim znajomości języka angielskiego, który jest urzędowym językiem konferencji. 

   - Konferencje w ramach ogólnoświatowego projektu Model United Nations pomagają przede wszystkim młodym uczestnikom - delegatom, kształtować ich obywatelską postawę - mówi Maria Szymczak sekretarz generalny „LubMUN”, uczennica III klasy LO im. S. Staszica.

  -  Wierzymy, że rzetelne przygotowanie dzisiaj, pozwoli nam w przyszłości w aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym dialogu dotyczącym spraw publicznych - dodaje. 

  Młodzi uczą się jak skutecznie prezentować racje reprezentowanego kraju, jak prowadzić dyskusję według światowych standardów. - Dyskutujemy na temat konfliktu syryjskiego, palestyńsko - izraelskiego ale także debatujemy o kryzysie imigrantów - informuje M. Szymczak.

  - Kiedy uczniowie naszej szkoły przygotowywali w maju tematy tegorocznej konferencji, nie mogli przypuszczać, że kwestie np. tzw. Państwa Islamskiego ISIS, albo imigrantów przekraczających granice Unii Europejskiej, staną się w międzyczasie problemami takiej skali, jak to widzimy obecnie - stwierdza pani sekretarz. 

  Obrady „LubMUN” potrwają do piątku włącznie i po dzisiejszych pierwszych dyskusjach można stwierdzić, że na pewno będą utrzymane zarówno na wysokim poziomie, jak i wysokiej temperaturze. - Cieszę, się że nasi uczniowie tak dobrze wypadają podczas tych obrad - mówi Zbigniew Borowiec anglista z I LO im. S. Staszica. - Dzięki temu projektowi szkolą swoje umiejętności językowe i organizacyjne, ale przede wszystkim uczą się debatować i dyskutować na poważne tematy. Uświadamiają sobie też problemy, o których dyskutują.

  Jak informuje Z. Borowiec, dla trzech najaktywniejszych delegatów europoseł z Lubelszczyzny Mirosław Piotrowski ufundował wyjazd do jednej z siedzib Europarlamentu. 

  Liceum S. Staszica, jako jedyne państwowe liceum w Lublinie, ma w swojej ofercie edukacyjnej klasę z Międzynarodową Maturą (IB) i otrzymuje finansowanie z budżetu miasta,. Daje to uczniom wyjątkową szansę edukacyjną.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół