• facebook
 • rss
 • Wirtualny świat ziemiaństwa

  ag

  dodane 12.11.2015 09:36

  Projekt "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie" to próba opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

  Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa (pow. Kraśnik). „Odwiedzający” dwór i okalający go teren staną się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą będą prawdziwe, niesamowite losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się w zupełnie innym miejscu, pełniąc nową rolę.

  Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak.

  Nad projektem pracuje Teatr NN z gronem specjalistów.  Fabuła gry została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej. Przeczesując dwór i jego okolice wykonujemy kolejne zadania i natrafiamy na wskazówki, które fragment po fragmencie odsłaniają przed nami dzieje rodziny Zofii i dworu wpisaną w trudną historię wojny.

  - Wykorzystując zasady rywalizacji w projekcie edukacyjnym staramy się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Gra, korzystając z perspektywy pierwszoosobowej wciąga nas w przeszłość. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację Zosi. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę - podkreślają pracownicy Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

  Ponadto poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym możemy swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu. W ten sposób, natrafiając na fragmenty historii mówionych, archiwalne fotografie i opisy miejsc poznajemy dzieje majątku w Moniakach.

  Prezentacja gry i podsumowanie projektu odbędzie się 16 listopada, o godzinie 17:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. W wydarzeniu udział weźmie między innymi Zofia Zinserling,  która raz jeszcze opowie o majątku w Moniakach. Ponadto swój udział zapowiedziało wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół