• facebook
 • rss
 • Ziemia ochrzczona

  ag

  dodane 23.11.2015 10:08

  W sobotę, 28 listopada, o 19.00 uroczystą Mszą św. połączoną z nieszporami w katedrze lubelskiej metropolita lubelski zainauguruje obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji lubelskiej.

  Do udziału w uroczystości zaproszone są zwłaszcza rady duszpasterskie lubelskich parafii i kościołów rektoralnych, które przybędą do archikatedry ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję jubileuszowymi świecami.

  Podczas Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika, nastąpi (po Komunii św.) uroczyste zapalenie i błogosławieństwo płomienia jubileuszowych świec.

  Świece te znajdą się we wszystkich świątyniach archidiecezji, stając się znakiem trwającego jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

  Najstarszy dochowany rocznik kościelny tzw. Świętokrzyski Dawny z pierwszej połowy XII w. zawiera dwie wzmianki, które mają pierwszorzędne znaczenie dla zagadnienia chrztu Polski. 

  Pod rokiem 966 rocznik głosi: Dubrowka przybyła do Mieszka (Dubrovca venit ad Misconem); pod rokiem 967: Mieszko książę został ochrzczony (Mysco dux baptizatur). Wtórują mu dwa roczniki w odpisach z XIII wieku z nieco odmiennymi datami: 965 rok Dubrovka przybyła do Mieszka, 966 rok Mieszko książę polski został ochrzczony”.

  Żona Mieszka I Dubrowka, Dobrawka czy wedle tradycyjnie przyjętej terminologii Dąbrówka lub Dobrawa, była córką księcia czeskiego Bolesława Okrutnego i z jej osobą ściśle związana jest chrystianizacja Polski.

  Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii narodu polskiego, jakim bezsprzecznie był chrzest, dało początek naszej państwowości i wpisało nas do grona światłych państw Europy. To chrzest spowodował rozwój kraju i uczynił nas poważnymi partnerami politycznymi w ówczesnym świecie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół