• facebook
 • rss
 • Św. Mikołaj w Świeciechowie

  rp

  dodane 05.12.2015 19:57

  Biskup Myry jest patronem tej jednej z najstarszych parafii archidiecezji.

  Rekolekcje adwentowe w parafii kończy odpust ku czci św. Mikołaja, biskupa. Jest to drugi odpust parafialny, gdyż kościołowi w Świeciechowie patronuje również św. Małgorzata.

  Podczas refleksji adwentowych wierni mieli okazję odkrywać głównych bohaterów Adwentu: Maryję i św. Józefa. Ostatni dzień rekolekcji to odkrywanie głównego przesłania Narodzenia Chrystusa. Wszystkie rozważania były nawiązaniem do życia rodziny i wyzwań współczesnej kultury.

  Rekolekcjonista w oparciu o przesłanie Ewangelii ukazał, że Matka Jezusa może być atrakcyjną patronką dla współczesnych kobiet, tak jak św. Józef może być patronem dla współczesnych mężczyzn. Podkreślił w tym kontekście wpływ św. Józefa na wychowanie Jezusa, także religijne.

  Najmłodsi parafianie mogli cieszyć się także upominkami w postaci egzemplarzy „Małego Gościa Niedzielnego”, który będzie dla nich pomocą w dalszym przeżywaniu adwentu. W dzień odpustu, każde dziecko otrzyma obrazek ze św. Mikołajem od ks. Krzysztofa Szcześniaka, proboszcza parafii.

  Parafia w Świeciechowie jest jedną z najstarszych w naszej archidiecezji. Została erygowana już w 1223 r.

  Parafia ma długą i bogatą historię. Wiadomo, że już w 1221 r. miejscowość została przypisana dekretem księcia Leszka Białego klasztorowi, który znajdował się w Sulejowie.

  Po 1400 r. swój dwór posiadał tu biskup krakowski. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że teren dzisiejszego Annopola wchodził niegdyś w skład parafii Świeciechów.

  Przy parafii funkcjonowały również bractwa różańcowe, działał niewielki szpital i biblioteka. Według oficjalnych informacji liczba wiernych na dzień dzisiejszy wynosi ok. 1480 osób.

  W Świeciechowie od 1928 r. istnieje również kościół narodowy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół