Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wpatrzeni w oblicze Miłosierdzia

To list bogaty w treść, podsumowujący rok, który właśnie dobiega końca i zapowiadający nadchodzące wydarzenia.

W liście na Adwent zatytułowanym "Wpatrzeni w Oblicze Miłosierdzia" abp Stanisław Budzik powraca do wielu wydarzeń minionego roku. A był to rok obchodzony w Polsce jako rok Jana Pawła II, o czym zdecydował Parlament, w Kościele zaś był rokiem życia konsekrowanego. W związku z tym wierni mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z tymi tematami.

Przed nami kolejny rok także bogaty w treść i ważne wydarzenia. Do nich nawiązuje abp Stanisław: "W lipcu 2016 r. Polska będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Z tej okazji będziemy gościć Ojca Świętego Franciszka oraz młodzież z całego świata.

Młodzi przybędą także do naszej archidiecezji, odwiedzą nasze parafie i rodziny. Trwają przygotowania do tego wielkiego święta wiary, które ma uświadomić nam i naszym gościom, że ten kto wierzy, nigdy nie jest sam" - pisze metropolita.

Przypomina też, że w Polsce to rok jubileuszowy w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski. "Uroczystą celebracją Eucharystii z Nieszporami w naszej Archikatedrze, rozpoczęliśmy świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jest rzeczą z punktu widzenia historycznego zaskakującą, że dzieje naszej Ojczyzny, państwa, narodu i Kościoła zaczynają się właśnie od momentu Chrztu Świętego, który książę Polan Mieszko I przyjął w Wigilię Paschalną roku 966. Praktycznie nie znamy żadnych historycznych przekazów na temat Polski przedchrześcijańskiej. Jej zapisane i znane dzieje zaczynają się od przyjęcia Chrztu.

Starsi spośród nas pamiętają uroczyste obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Kardynał Stefan Wyszyński uczynił z tego jubileuszu wielkie narodowe rekolekcje. Zostały one starannie przygotowane przez dziewięć lat Wielkiej Nowenny, a potem były realizowane przez wielkie zgromadzenia modlitewne we wszystkich diecezjach z udziałem episkopatu Polski.

Były to czasy wielkiego zmagania z uciskiem władzy komunistycznej. Zorganizowała ona konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, utrudniała wiernym udział w uroczystościach religijnych. Jednak przez sam fakt podwójnych obchodów mimowolnie przyznawała, że wraz z przyjęciem chrztu zaczęła funkcjonować także nasza państwowość, że nie ma ważniejszej daty, z którą moglibyśmy związać początek naszych dziejów." - pisze abp Stanisław.

Nawiązuje także do Roku Miłosierdzia jaki oficjalnie zacznie się w Kościele 8 grudnia. Papież Franciszek otworzy Święte Drzwi Roku Jubileuszowego w Bazylice św. Piotra. Będzie to dokładnie 50. rocznica zamknięcia obrad II Soboru Watykańskiego. Abp Budzik podkreśla, że Papież chce, aby każdy Kościół lokalny zaangażował się bezpośrednio w przeżywanie Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej.

Dlatego w trzecią niedzielę Adwentu, 13 grudnia, otworzymy Bramę Miłosierdzia w naszej Archikatedrze. O godz. 11.00 zgromadzimy się w kościele pw. Ducha Świętego przy Krakowskim Przedmieściu. Po odmówieniu wstępnych modlitw wysłuchamy Ewangelii o odnalezionej owcy oraz fragmentu bulli papieskiej ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Następnie wyruszymy w procesji w kierunku Archikatedry. Po przekroczeniu progu świątyni otworzymy Bramę Miłosierdzia, która będzie będzie przygotowana przy wejściu do nawy bocznej prowadzącej do kaplicy Krzyża Trybunalskiego i Najświętszego Sakramentu. Następnie sprawowana będzie Eucharystia, która rozpocznie się od wspomnienia chrztu świętego i pokropienia wodą święconą. Natomiast w następną niedzielę, 20 grudnia, otworzymy Bramy Miłosierdzia w naszych sanktuariach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy