• facebook
 • rss
 • Mikroturbina gazowa i mikroskop sił atomowych

  PL

  dodane 11.12.2015 10:20

  W jednym z laboratoriów prowadzone są badania dotyczące analiz sygnału bioelektrycznego, odzwierciedlającego aktywność mózgu.

  W ciągu 3 lat w ramach projektu „Centralne Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej”, powstały na uczelni 23 laboratoria tematyczne wyposażone w 191 stanowisk badawczych. Funkcjonują w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL na powierzchni ponad 22 tys. mkw.

  - Bez przesady można powiedzieć, że zakupiona aparatura, urządzenia i programy, powstałe stanowiska i laboratoria to realizacja wieloletnich marzeń i planów naukowych wielu pracowników Politechniki. Poziom wyposażenia naszych laboratoriów konkuruje aktualnie z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Polsce - mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

  - Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy m.in. dyfraktometr, komorę termiczną, mikroturbinę gazową, mikroskop sił atomowych, kamerę wizyjną, który służy do prowadzenia certyfikowanych prac badawczych i pomiarowych, a także uatrakcyjnienia proces dydaktyczny - wyjaśnia dr inż. Korneliusz Dubicki, koordynator projektu.

  Aparatura badawcza wykorzystywana jest przede wszystkim w pracach badawczo-rozwojowych realizowanych wspólnie z podmiotami gospodarczymi.

  - Nasze laboratoria są do dyspozycji przedsiębiorców. Chcemy, aby firmy w szerokim zakresie korzystały z wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców. Taka współpraca na pewno wzmocni konkurencyjność oraz innowacyjność lokalnego biznesu - zapewnia rektor.

  Wykonywane badania dotyczą różnych dziedzin nauki: automatyki, robotyki, mechaniki, energetyki odnawialnej, optoelektroniki, ochrony środowiska, bioinżynierii.

  W Laboratorium Silników Spalinowych i Transportu prowadzone są prace nad przyszłościowymi napędami pojazdów, wykorzystującymi silniki spalinowe. Celem badań jest redukcja zużycia energii oraz poprawa właściwości ekologicznych silników.

  W Laboratorium Inżynierskich Zastosowań Technik Informacyjnych realizowane są prace dotyczące analiz sygnału bioelektrycznego, odzwierciedlającego aktywność mózgu. Urządzenia do cyfrowego zapisu i analizy sygnału EEG pozwolą na przeprowadzanie badań związanych z sieciową organizacją funkcji mózgu.

  Zakres Laboratorium Jakości Środowiska obejmuje badanie i ocenę parametrów pracy urządzeń technicznych i materiałów budowlanych mających wpływ na jakość powietrza wewnętrznego, w nawiązaniu do potrzeb zwiększania energooszczędności w budynkach czy wykorzystania odnawialnych i odpadowych źródeł energii oraz badania z zakresu niezawodności dostawy i jakości zimnej wody.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół