• facebook
 • rss
 • Wezwani do miłości bez końca

  jj

  dodane 13.12.2015 14:45

  We wszystkich katedrach świata zgodnie z wolą Ojca Świętego wyrażoną w bulli "Misericordiae vultus" odbywają się dziś uroczystości otwarcia Bram Miłosierdzia.

  W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek zainaugurował w Kościele katolickim Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i otworzył symboliczne Drzwi, będące Bramą Miłosierdzia. W naszej archidiecezji podobne uroczystości odbyły się dziś.

  Rozpoczęła je modlitwa w kościele p.w. św. Ducha, gdzie tłumnie zgromadzili się wierni. Stamtąd po odczytaniu Ewangelii oraz fragmentów z bulli papieskiej, zgromadzeni procesyjnie przeszli do archikatedry. 

  Arcybiskup Stanisław Budzik jako pierwszy przekroczył Bramę Miłosierdzia w archikatedrze, która specjalnie została na tę okazję zbudowana u wejścia do nawy prowadzącej do kaplicy Krzyża Trybunalskiego i Najświętszego Sakramentu. Brama ma kształt krzyża. - Symbolizuje ona drogę pojednania i przebaczenia - mówił w homilii abp Stanisław Budzik. 

  Biskup zaznaczał także, że przejście przez Bramę Miłosierdzia to podjęcie świadomej decyzji otwarcia się na spotkanie z Bogiem, wejście w przestrzeń Jego miłosierdzia. - Jesteśmy wezwani do miłości bez końca, do miłości która przekracza wszystkie przeszkody, granice i  bariery, także i te które sami sobie stawiamy – mówił.

  Arcybiskup przywołał wydany wczoraj komunikat Prezydium Episkopatu Polski, w którym czytamy, że wezwanie do życia miłosierdziem oznacza przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania. Porzucenia żalu, złości i zemsty. - Przebaczenie stanowi siłę,  która przywraca nam nowe życie i dodaje odwagi - mówił arcybiskup. - Jeśli nie chcemy zostać potępieni przez Boga, nie możemy stawać się sędziami brata czy siostry. Trzeba umieć dostrzec to dobro, które kryje się być może bardzo głęboko, w każdym z osobno - dodał. 

  Biskup zwrócił uwagę, że bardzo potrzebny jest apel o miłosierdzie w naszej ojczyźnie. - Po obu stronach wznoszonych dziś barykad, są ludzie wierzący, ludzie dobrej woli. Zapraszamy ich wszystkich do otwierania bram, do przejścia przez Bramę Miłosierdzia – zachęcał biskup.

  Podobne uroczystości jak dzisiejsza w archikatedrze, odbędą się za tydzień w sanktuariach naszej archidiecezji, w Chełmie, Wąwolnicy, Lubartowie, Puławach. 

  Każdego dnia do 20 listopada 2016 r. możliwe jest uzyskanie odpustu zupełnego w naszej archikatedrze. Aby uzyskać odpust należy: odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, być w stanie łaski uświęcającej (jeśli trzeba, należy przystąpić do sakramentu pokuty),  przyjąć Komunię św., pomodlić się według intencji Ojca Świętego oraz wyzbyć się przywiązania do wszelkiego grzechu. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół