• facebook
 • rss
 • Bóg nie chce leniwców

  ag

  dodane 17.01.2016 16:40

  To już 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem: "Co ty tu robisz, Eliaszu?".

  Tegoroczny Dzień Judaizmu nosi tytuł "Co ty tu robisz, Eliaszu?". O Eliaszu właśnie mówił w homilii ks. Alfred Wierzbicki przewodniczący lubelskim obchodom.

  Eliasz został powołany w nietypowych okolicznościach, kiedy to większość ludu wybranego odwraca się od Boga. Mimo iż Eliasz ma wrogów wśród ludzi, szczególnie, gdy zwycięża proroków Baala, prowadzi go Bóg bezpiecznie - mówił ks. Alfred Wierzbicki. - Bóg, który przychodzi w delikatnym powiewie, daje się poznać inaczej, niż mówi całe dotychczasowe doświadczenie Eliasza. Co więcej, Bóg objawia się Eliaszowi w pytaniu. Nie mówi, kim jest, natomiast pyta Eliasza dwukrotnie: "Co ty tu robisz, Eliaszu?", to znaczy, że Eliasz ma odpowiedzieć sobie sam na ważne pytanie. Bóg nie zwalnia nas z wysiłku poszukiwania Go, nie chce, byśmy byli leniwcami, którym wszystko się daje na tacy. Bóg chce, byśmy się zaangażowali w szukanie odpowiedzi.

  Nie sposób zrozumieć jednej linijki Ewangelii bez odniesienia do judaizmu. Dziś każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie: "Co ty tu robisz?". Każdy powinien włożyć wysiłek w szukanie odpowiedzi na to pytanie - apelował ks. Wierzbicki.

  Dziś wzajemne relacje chrześcijan i żydów pozwalają nam nazywać się braćmi. To tchnienie Ducha Świętego, które przyszło z Soborem Watykańskim II, Janem Pawłem II i następnymi papieżami.

  Wśród gości przybyłych na spotkanie byli przedstawiciele wspólnoty żydowskiej, wśród których znalazła się Wanda Lotter - córka Zofii Grzesiak, uratowanej przez Polaka Żydówki.

  Przeczytaj także: Miłość silniejsza niż strach

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół