• facebook
 • rss
 • Ku pamięci i przestrodze

  Justyna Jarosińska

  dodane 21.01.2016 13:30

  Wystawa połączona z sesją naukową i zatytułowana "Reżimy totalitarne wobec duchownych kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski 1939 - 1945" jest częścią trwającego od kilku dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

   W czasie II wojny światowej represjonowanych było przez władze niemieckie i sowieckie co najmniej 6,5 tys. polskich duchownych rzymsko - katolickich. Spośród nich zginęło przeszło blisko 3 tys. osób.

  Represje dotknęły także 60 duchownych ewangelickich spośród 120 księży tego Kościoła. Deportowani byli do obozów koncentracyjnych gdzie wielu z nich zmarło. W obozach koncentracyjnych ginęli także duchowni prawosławni.

  By upamiętnić ich świadectwo wiary i odwagi,  Instytut Ekumeniczny KUL wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana przygotował specjalną wystawę pokazującą zdjęcia tych, którzy zginęli i miejsca ich kaźni.

   - Organizujemy tę wystawę i sesję po to, by pamiętać i żeby przestrzec - mówi ks. Sławomir Pawłowski dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL - Organizujemy ją specjalnie w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ponieważ przedstawia duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.  Pragniemy modlić się o jedność między chrześcijanami i pragniemy ocalić pamięć męczenników. Ci ludzie dali świadectwo miłości do ojczyzny ale także miłości do Boga i miłości do drugiego człowieka. 

  Materiały do wystawy zostały przygotowane przez Radę Ochrony Pamięci Męczeństwa już 8 lat temu, ale wydobyte dopiero teraz przez lubelski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

  -Blisko 7 tys. kapłanów było wywiezionych do obozów.  Prawie 3 tys. z nich nie wróciło. Pokazali co to są wartości  nadrzędne. Dają nadzieję. Dla nas to szczególny moment byśmy byli nosicielami nadziei i byśmy umieli odwoływać się do wartości fundamentalnych - mówi Marek Koryciński przewodniczący Rady Głównej Civitas Christiana w Polsce. 

  Wystawie, która potrwa do 29 stycznia towarzyszyła sesja naukowa. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół