Przez dwa dni na KUL-u będą miały miejsce spotkania, podczas których dojdzie do osobistych wspomnień abp. J. Życińskiego (1948-2011). W nurcie jego myśli filozoficznej odbędzie się konferencja naukowa. Niektóre panele zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.
„Miedzy empirią a teorią” pod takim tytułem odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa w 70. rocznicę powstania Wydziału Filozofii KUL. Jest ona poświęcona również osobie abp. Józefa Życińskiego. Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 stycznia na KUL.
Józef Mirosław Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi. W latach 1990-1997 był biskupem diecezji tarnowskiej. 14 czerwca 1997 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem, metropolita lubelskim. Ingres do archikatedry lubelskiej odbył się 29 czerwca 1997 r. Zmarł nagle 10 lutego 2011 r. w Rzymie.
Był autorem ponad pięćdziesiąt książek i ponad trzystu artykułów dotyczących zagadnień filozoficznych i dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Zainicjował wiele inicjatyw dotyczących dialogu nauki z wiarą, myśli chrześcijańskiej z myślą współczesną oraz był budowniczym mostów pojednania między ludźmi różnych środowisk.
- Jest faktem, że współczesna filozofia funkcjonuje w otoczeniu prężnie rozwijanych się nauk empirycznych. Obserwujemy, że badania empiryczne, w tym także sondaże, stały się punktem odniesienia w naszym myśleniu - analizuje ks. dr Marek Słomka, który razem z dr hab. Arkadiuszem Gutem odpowiada za organizację konferencji.
Modlitwa przy grobie abp. Życińskiego w podziemiach archikatedry lubelskiej Lidia Mukhamadeeva /Foto Gość - Widząc taki stan rzeczy, warto przypomnieć metodologiczną zasadę, że wyniki badań empirycznych domagają się interpretacji filozoficznej. Można też twierdzić, że empiria dopuszcza wiele interpretacji i musi być dopełniona teorią. Przyjęcie takiego schematu ustawia jednak filozofię „w poczekalni” lub w roli sędziego, który śledzi obszar nauk empirycznych. Wycofanie się z pola gry nie służy ani filozofii, ani naukom empirycznym - tłumaczy ks. dr Słomka.
Dwudniową konferencję otworzy 26 stycznia o godz. 9.15 ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Zaproszenie do wygłoszenia referatu na konferencji przyjęli m.in. prof. Jacek Jadacki (UW), prof. Piotr Gutowski (KUL), prof. Katarzyna Paprzycka (UW), dr hab. Monika Walczak (KUL), prof. Maciej Witek (US), dr hab. Sebastian Kołodziejczyk (UJ), Prof. Agnieszka Kijewska (KUL), dr Natasza Szutta (UG), prof. Jacek Wojtysiak (KUL).
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji zaplanowano spotkanie ukazujące wkład abp. Józefa Życińskiego w przestrzeń nauki i kultury oraz budowanie społecznej odpowiedzialności za przekaz wartości. Odbędzie się również wieczór wspomnień w godzinach 19.30- 21.15. Arcybiskupa będą wspominać bliscy współpracownicy i przyjaciele. Głos zabierze również abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL. Następnie odbędzie się koncert „Wrażliwość na piękno” - koncert Wieniawski Kwartet (W. A. Mozart - Kwartet smyczkowy C - dur KV 465).
Sesję 27 stycznia, w środę poprowadzi ks. dr Marek Słomka. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny dotyczący naturalizmu i badań nad religią. Rozpocznie się on o godz. 10.45. W panelu udział wezmą: s. prof. Barbara Chyrowicz, prof. Tadeusz Gadacz, prof. Andrzej Bronk SVD, prof. Jacek Wojtysiak.
- Rozwój nauk empirycznych i ich wszechobecność chcemy potraktować jako realne wyzwanie, podejmując z jednej strony kwestię tego, jak dalece filozofia ma uwzględniać wyniki nauk empirycznych, z drugiej zaś pytać chcemy, jaką rolę w naukach empirycznych pełnią teorie filozoficzne. W tych badaniach można z pewnością inspirować się myślą śp. abp. Józefa Życińskiego, który konsekwentnie podkreślał, że filozofię warto uprawiać w kontekście nauki - precyzuje ks. dr. M. Słomka.
Dwudniowe wydarzenie patronatem medialnym objął Lubelski „Gość Niedzielny”.