• facebook
 • rss
 • Pomoc, którą da się zmierzyć, zważyć i policzyć

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 24.01.2016 13:55

  To swoiste podsumowanie ubiegłego roku. Dofinansowywali operacje, przekazywali żywność potrzebującym, wypożyczali sprzęt rehabilitacyjny, fundowali stypendia - wszystko dzięki wsparciu darczyńców, którym podziękowali.

  Wymiar działalności i pomocy Caritas Archidiecezji Lubelskiej da się przedstawić za pomocą liczb. To przemawia do wyobraźni każdego. Podobnie jak przemawiają uczucia wdzięczności tych, którzy pomoc otrzymali.

  W 2015 r. lubelska Caritas na dofinansowanie operacji przekazała 103 455 zł; dożywianiem objęła 100 dzieci przez cały rok szkolny na kwotę 50 tys. zł; 93 dzieci otrzymało stypendia socjalne na kwotę 20 tys. zł; 500 dzieci dostało wyprawki szkolne; z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało 359 osób; 600 dzieci mogło wyjechać na wakacje; stypendia naukowe otrzymało 82 dzieci na łączną kwotę 66 300 zł. Ponadto lubelska Caritas wydała 113 ton żywności i udzieliła pomocy 100 uchodźcom.

  - To szczególne wydarzenie w naszej całorocznej pracy. Tego wieczoru chcemy podziękować tym wszystkim, którzy pomagali w naszej działalności statutowej, przekazując pieniądze, dary materialne czy pozostając z nami i doradzając, pokazując nowe przestrzenie udzielania pomocy. Chcemy podziękować również tym, którzy uczestniczą w kampaniach społecznych, od świecy Caritas i „Chleb dobroci” aż po akcję „Kilometry dobra” - powiedział ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas.

  - Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była niewątpliwie pomoc papieża Franciszka i pozostałych darczyńców, którzy przekazali pieniądze na wsparcie drogiej i skomplikowanej operacji małej Julki z Lubartowa, naszej podopiecznej. Po pobycie w USA, po operacji i rehabilitacji możemy zobaczyć Julkę, która chodzi na własnych nogach - powiedział ks. Kosicki.

  Statuetkę odebrało wiele osób i instytucji   Statuetkę odebrało wiele osób i instytucji ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Podczas gali wyróżniono statuetkami osoby i instytucje, które wspierały w minionym roku lubelską Caritas.

  Statuetkę w kategorii „media” otrzymała redakcja „Gościa Lubelskiego”. Statuetkę w kategorii „proboszcz Caritas” otrzymał ks. prał. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. W kategorii „parafialny zespół Caritas” wyróżnienie przypadło parafialnemu zespołowi Caritas przy parafii MB Różańcowej w Lublinie. Statuetkę dla „wolontariuszki Caritas” otrzymała Anna Kurkiewicz, statuetkę otrzymało także szkolne koło Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie. Nagrodę odebrali Elżbieta Ćwir i ks. Tomasz Atras.

  Statuetką uhonorowano również „firmę odpowiedzialną społecznie”, a odebrał ją Maciej Herman. Statuetkę dla „darczyńcy regularnego” odebrał Sławomir Góźdź, a wyróżnienie dla „przyjaciela Caritas” przypadło Przemysławowi Gąbce, który był wyraźnie zaskoczony tym faktem. Wyróżniono również agencję reklamowa Maik. Wyróżnienie w kategorii „dziennikarz” przypadło Urszuli Buglewicz. - Czasami rodzi się w człowieku potrzeba pomagania, chęć dzielenia się z innymi, nawet jeśli nie ma się zbyt wiele. To daje wiele radości i siły - powiedział podczas gali Sławomir Góźdź. - To dla nas wielkie wyróżnienie, wielka radość. Nasze szkolne koło Caritas jest coraz liczniejsze i coraz bardziej się rozwija w pomaganiu innym. Prowadzą je Małgorzata Marciniak i ks. Tomasz Atras - mówiła Elżbieta Ćwir, wicedyrektor ZSO nr 7 w Chełmie.

  Specjalne podziękowania i statuetki wręczono również: Barbarze Soćko, wolontariuszce z 25-letnim stażem, Stanisławowi Pawlinie i Andrzejowi Michoniowi, Wojciechowi Krawczykowi i Agnieszce Zańko. Nie zabrakło również odznaczeń i wyróżnień ze strony władz miasta dla ks. Wiesława Kosickiego i zespołu Caritas archidiecezji lubelskiej.

  Na uroczystej gali obecni byli liczni goście, sympatycy i darczyńcy organizacji. Pojawili się poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew z żoną Weroniką, Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego, oraz doradca wojewody lubelskiego Tomasz Pitucha. Galę poprowadziła Anna Rapcewicz-Wiśniewska, dziennikarka TVP.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół