• facebook
 • rss
 • Elżbieta Starosławska nie jest już szefową COZL

  rp

  dodane 11.02.2016 15:20

  "Wobec faktu naruszenia przez p. Elżbietę Starosławską dobrze rozumianego interesu kierowanej przez nią jednostki poprzez narażenie jej na straty finansowe oraz rozpowszechniania publicznie nieprawdziwych pogłosek na temat działań, zaniechań i intencji samorządu województwa, zarząd województwa lubelskiego uznał, że wyczerpane zostały możliwości dalszej współpracy z panią Elżbietą Starosławską" - informuje zarząd województwa.

  9 lutego 2016 r. zarząd województwa podjął uchwałę o wypowiedzeniu prof. Elżbiecie Starosławskiej umowy o pracę na stanowisku dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Pani prof. Starosławska nie spełnia oczekiwań zarządu stawianych dyrektorowi centrum i w związku z tym jej misję na tym stanowisku należy uznać za zakończoną. Szczegółowe uzasadnienie podjętej decyzji jest załącznikiem do pisma o rozwiązaniu umowy. Pani prof. Elżbieta Starosławska w dniach 8-9 lutego br. przebywała na urlopie. W dn. 10 lutego została przez marszałka zaproszona do siedziby urzędu na rozmowę. W odpowiedzi otrzymaliśmy z COZL informację przesłaną faksem, że pani profesor przebywa na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym pismo o rozwiązaniu umowy nie mogło zostać w sposób skuteczny doręczone, jakkolwiek decyzja pozostaje w mocy - informuje zarząd województwa.

  Jednocześnie zarząd poinformował, że z uwagi na konieczność zapewnienia sprawnego funkcjonowania zarówno szpitala, jak i kontynuowania inwestycji zatrudni osobę na zastępstwo do wykonywania wszystkich obowiązków dyrektora. Otwarty konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zostanie ogłoszony zgodnie z przepisami.

  Do całej sprawy odniosła się również prof. Elżbieta Starosławska. - Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, że rozbudowywał ten ośrodek i bronił jego samodzielności wydaje się być jaskrawym przykładem zamachu na ten ośrodek. Apeluję więc do wszystkich państwa o mądrość i obronę tej onkologii, która służy całej społeczności. Nie dajcie sobie odebrać szpitala, który został zaplanowany na miarę potrzeb naszego województwa - mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska.

  - My, pracownicy i pacjenci tego centrum, wierzymy, że św. Jan z Dukli i mądrzy ludzie na każdym szczeblu obronią naszą onkologię - dodała.

  W odniesieniu do całej sprawy oświadczenie wystosowała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

  "Z oburzeniem przyjmujemy uchwałę zarządu województwa lubelskiego o odwołaniu pani prof. Elżbiety Starosławskiej ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Bezprecedensowy atak zarządu trwający kilka miesięcy niweczy dorobek pani dyrektor w zakresie pracy leczniczej i organizacyjnej. Perspektywa powstania pełnoprofilowego i kompleksowego Centrum Onkologii to wyłącznie jej zasługa" - czytamy w oświadczeniu.

  "Bezmyślna decyzja oznacza koniec marzeń mieszkańców Lubelszczyzny na wykreowanie, wzorem innych województw, kompleksowego systemu leczenia nowotworów. Zwycięstwo nieudolności w organizacji służby zdrowia na poziomie samorządu województwa lubelskiego oraz partykularnych interesów to wielka porażka chorych na nowotwory i ich najbliższych. Wzywamy zarząd województwa lubelskiego do anulowania decyzji z 9 lutego 2016 r. – zaapelowała grupa posłów PiS.

  Do marszałka województwa zaapelował Zarząd i Rada Naukowa Polskiej Unii Onkologii.

  - Apelujemy do pana marszałka o ponowne rozpatrzenie decyzji o odwołaniu pani prof. Elżbiety Starosławskiej z funkcji dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz o wstrzymanie działań zmierzających do zmiany statusu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, m.in. połączenia tej placówki z innym szpitalem. Protestujemy przeciwko destrukcji spójnego, strategicznego i kompleksowego systemu walki z rakiem opartego m.in. o COZL jako integralnej części sieci regionalnych centrów onkologii tworzącej razem optymalny model szeroko pojętej opieki onkologicznej w Polsce. System ten mozolnie i z determinacją wypracowywany i rozbudowywany w okresie ostatnich 70 lat z inicjatywy wybitnego polskiego onkologa - prof. Tadeusza Koszarowskiego i jego współpracowników stanowił wzorzec wyprzedzający o 7 lat zalecenia WHO. Wiele lat później skorzystała z niego większość krajów UE. Rolą Urzędu Marszałkowskiego jako organu założycielskiego COZL powinno być przede wszystkim działanie konsolidujące i nadzorujące prawidłowość funkcjonowania tej zasłużonej placówki naukowej, dydaktycznej, klinicznej i usługowej, a nie prowadzenie działań, które mogą doprowadzić do jej destrukcji i upadku na szkodę setek tysięcy ludzi chorujących na raka w Państwa regionie - czytamy w oświadczeniu. Podpisał je dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Oświadczenie zostało przesłane do wiadomości pani Beaty Szydło, Prezes Rady Ministrów, i Konstantego Radziwiłła, Ministra Zdrowia".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół