• facebook
 • rss
 • Tu buduje się jedność

  Agnieszka Gieroba

  dodane 09.03.2016 14:10

  Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, w którym tyle robiono by na rzecz Ukrainy i Kościoła greckokatolickiego, dlatego bardzo dziękuję za świadectwo wiary i budowanie jedności - mówił w Lublinie abp Światosław Szewczuk, patriarcha kijowsko-halicki, zwierzchnik kościoła greckokatolickiego.

  Abp Światosław Szewczuk odwiedził Lublin w drodze na uroczystości związane z chrztem Polski. Spotkał się z abp. Stanisławem Budzikiem, rektorem KUL oraz z wojewodą lubelskim i władzami miasta.

  W Lublinie działa jedyne w Polsce seminarium greckokatolickie, które od 50 lat kształci księży dla Ukrainy.

  - Seminarium to tylko jeden z przykładów zaangażowania Lublina w sprawy Kościoła greckokatolickiego i Ukrainy. To na terenie Lubelszczyzny odbywają się od lat Dni Dobrosąsiedztwa, które otwierają na siebie Polaków i Ukraińców mieszkających przy wspólnej granicy. To w Lublinie powstał i działa program "Razem z Ukrainą", który łączy różne organizacje pozarządowe wspierające Ukraińców w tych trudnych czasach wojny - mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Powodem wizyty abp. Światosława jest zatem chęć wyrażenia wdzięczności za wszelkie działania podejmowane w Lublinie, a także rozmowy na temat dalszego umacniania wzajemnych relacji.

  - To z Lublinem związana jest postać ks. Emiliana Kowcza, który jest patronem kapłanów greckokatolickich. Patriarcha będzie rozmawiał z władzami Lublina o możliwości budowy pomnika upamiętniającego ks. Kowcza zamordowanego na Majdanku. Kościół greckokatolicki chce się też włączyć w obchody 100. rocznicy powstania KUL, o czym abp Światosław będzie rozmawiał z rektorem ks. Dębińskim - podkreśla ks. Batruch.

  Wizyta abp. Światosława Szewczuka rozpoczęła się w lubelskiej archikatedrze, gdzie patriarcha przeszedł przez Bramę Miłosierdzia, pomodlił się przed obrazem Matki Bożej Płaczącej, zwiedził skarbiec katedralny oraz krypty lubelskich biskupów.

  Abp Światosław Szewczuk urodził się 5 maja 1970 roku w Stryju, w województwie lwowskim. W latach 1991-1992 studiował w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Buenos Aires (Argentyna), a w latach 1992-1994 w lwowskim seminarium duchownym. Święcenia diakonatu przyjął 21 maja 1994 roku z rąk biskupa Philemona Kurchaby, a święcenia kapłańskie - 26 czerwca 1994 r. z rąk kardynała Myroslava Lubachivskiego.

  W latach 1994-1999 studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską z teologii moralnej tradycji bizantyjskiej. W latach 1999-2007 był prefektem i wicerektorem, a od 2007 roku rektorem lwowskiego seminarium duchownego. W latach 2009-2011 był biskupem pomocniczym oraz administratorem apostolskim diecezji w Buenos Aires (Argentyna). W 2011 roku został wybrany na zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego. Od 2012 roku jest członkiem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół