• facebook
 • rss
 • Modlitwa na nieludzkiej ziemi

  jj

  dodane 19.03.2016 07:46

  Już po raz 18. na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku ludzie młodzi ciałem i duchem z całej archidiecezji wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

  Trasa Drogi Krzyżowej jak co roku prowadziła przez "czarną drogę" wzdłuż baraków ekspozycyjnych przez III pole więźniarskie aż do krematorium i mauzoleum.

  W trakcie rozważań poszczególnych stacji przywoływane były wspomnienia dwóch księży - Romana Archutowskiego i Emiliana Kowcza - którzy stracili życie na Majdanku, a na przełomie XX i XXI wieku zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II.

  - Św. Jan Paweł II nazwał kiedyś Auschwitz Golgotą naszych czasów - mówił arcybiskup Stanisław Budzik. - Także Majdanek jest taką Golgotą. My na tej Golgocie postawiliśmy krzyż Jezusa Chrystusa. Jest on obecny na każdej ludzkiej Golgocie, przy każdym ludzkim cierpieniu, by nadać mu sens, byśmy odkryli, że w krzyżu cierpienie, ale i w krzyżu zbawienie, i miłości nauka - podkreślał arcybiskup.

  Arcybiskup dodał także, że dziś na tej nieludzkiej ziemi jesteśmy razem. - Obyśmy budowali nie tylko w Roku Miłosierdzia, ale zawsze, społeczeństwo ludzi przebaczających sobie nawzajem, wyciągających rękę do drugiego człowieka - zaznaczył. 

  W nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli udział także młodzi przedstawiciele Ukrainy, którzy w swoim języku modlili się o pokój na Ukrainie. 

  Droga Krzyżowa zainaugurowała obchody Diecezjalnych Dni Młodych, które potrwają do niedzieli. W Niedzielę Palmową młodzi będą mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach. 

  W Chatce Żaka o 11.35 Teatr ITP wystawi spektakl zatytułowany "Moria", a po nim młodzi w korowodzie prowadzonym przez "Projekt Wodzirej" przejdą ulicami do archikatedry.

  Ci, którzy wolą skupić się na modlitwie, będą mogli wraz z zespołem Guadalupe w auli Caritas spotkać się na uwielbieniu. Ta grupa także korowodem przejdzie do archikatedry. Wszyscy spotkają się na placu katedralnym, by razem zatańczyć do hymnu ŚDM w wersji lubelskiej. 

  O godz. 15 w archikatedrze zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół