• facebook
 • rss
 • Puławy świecą na niebiesko

  Mirosław Kozioł

  dodane 02.04.2016 16:50

  Drugi kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Obchody tego dnia mają dwa ważne cele. Pierwszym jest pokazanie solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Po drugie jest to święto wiedzy.

  Tego dnia możemy zobaczyć postęp nauki w zakresie autyzmu. Warto dostrzec, że rozwija się nie tylko terapia, ale również nasza świadomość na temat tego zaburzenia. Owocem rozwoju nauki i świadomości jest personalistyczne podejście do osoby z autyzmem. Na dobre miejmy nadzieję odeszło określenie „autysta”. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem funkcjonowania, z którym trzeba nauczyć się  żyć. 

  W ramach Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu  odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Także w Puławach podjęto wiele ciekawych inicjatyw.

  Kolorem, który ma mówić o Światowym Dniu Wiedzy na temat Autyzmu jest niebieski, dlatego niektóre budynki w Puławach zostały podświetlone na niebiesko. W południe, kilkanaście osób ruszyło w pieszym rajdzie pod hasłem „W słusznej sprawie”, o którym główni organizatorzy  -przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” mówią, że jest najlepszą formą spędzania czasu zarówno dla osób z zaburzeniem, ich rodzin i wszystkich, którzy chcą pokazać swoją solidarność.

  Na wieczór przewidziano rozegranie Nocnej Gry Miejskiej, która ma zwiększyć zainteresowanie dzisiejszą akcją. Przez cały dzień, można w Puławach oglądać instalację multimedialną, po której  oprowadzają przeszkoleni wolontariusze z ZS3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

  Zwiedzający mogą przekonać się, korzystając z kilku stanowisk, jak trudno jest wykonać prostą czynność, kiedy choć trochę zaburzymy pracę naszych zmysłów. Dzięki temu będą mogli lepiej zrozumieć osoby z zaburzeniami. Można też obejrzeć kilka prezentacji i filmów mówiących o autyzmie.

  Organizatorzy umożliwili również korzystanie z darmowych konsultacji u specjalistów w: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa i Słowikowo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół