• facebook
 • rss
 • Mistrzowie kostki

  Agnieszka Gieroba

  dodane 01.05.2016 09:00

  Najlepsi robią to w kilka sekund, do tego z zamkniętymi oczami. Mistrzowie w układaniu kostki Rubika zjechali do Lublina za zawody.

  Rafał Waryszak dostał od rodziców kostkę Rubika gdy miał 5 lat. Wówczas była to zabawka, z którą nie potrafił sobie poradzić.

  - Okazało się, że syn musiał dojrzeć do układania kostki. Któregoś dnia podpatrzył w internecie jak to zrobić i zaczął próbować. Okazało się, że nie jest to takie  niemożliwe, jak się wydawało. Tak go to wciągnęło, że zaczął szukać podobnych pasjonatów i wymieniać się uwagami, dyskutować i układać kostkę on-line. Teraz jest w trzeciej klasie gimnazjum i od kilku lat jeździmy po Polsce na różne zawody, w których z powodzeniem Rafał startuje - mówi Tomasz Waryszak tata Rafała.

  Sam Rafał przyznaje, że ma różne pasje. Kostka jest jedną z nich.

  - Kiedy zaczyna ci to wychodzić coraz lepiej, masz wielką frajdę. W końcu staje się to tak naturalne jak oddychanie. Ćwiczy się więc układanie na czas, układanie jedną ręką lub z zamkniętymi oczami - mówi Rafał.

  Kostka to nie tylko dobra zabawa, ale rodzaj sportu, który rozwija wyobraźnię przestrzenną, pomaga w nauce matematyki, nie wspominając już o rysunku przestrzennym.

  - Ci, którzy układają kostkę są zazwyczaj dobrzy z matematyki. Kostka to nic innego jak kalkulacje matematyczne, pewne schematy, które każdy może opanować. Zawodnik gdy widzi jedną ściankę pomieszanej kostki, wie jak wyglądają pozostałe i jakie ruchy są potrzebne żeby ułożyć całość - mówi Przemysław Piątek organizator zawodów.

  Do Lublina przyjechało 46 zawodników z całej Polski. Startowali w 6 konkurencjach: 5 konkurencji Speedcubingowych czyli układnie Kostki Rubika na czas oraz jedna SpeedStackingowa, czyli układanie specjalnych plastikowych kubków w jak najkrótszym czasie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół