• facebook
 • rss
 • Przyjmują obowiązek celibatu i posłuszeństwo

  rp

  dodane 06.05.2016 19:14

  11 alumnów lubelskiego seminarium złożyło publiczne wyznanie wiary, przyrzeczenie wierności biskupowi diecezjalnemu i jego następcom oraz przyjęło obowiązek celibatu. Dziś świecenia diakonatu w Lubartowie i Poniatowej.

  Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w jednym z dokumentów stwierdza, że akt kanoniczny, poprzez który biskup dopuszcza swojego wiernego do święceń, należy bez wątpienia do najbardziej delikatnych odpowiedzialności.

  Przed święceniami kandydaci odbywają przepisaną prawem formację i studia. Prawo kanoniczne wymaga ponadto, aby alumn, kandydat do święceń odznaczał się wymaganymi przymiotami i nie był związany żadna nieprawidłowością.

  Kandydaci do święceń diakonatu, które odbędą się jutro w Poniatowej i Lubartowie, wspólnie składają wyznanie wiary w kościele seminaryjnym w obecności ks. rektora i wychowawców, także w obecności pozostałych alumnów.

  Kandydaci do święceń przyrzekają również posłuszeństwo biskupowi diecezjalnemu i jego następcom. Przyjmują również obowiązek celibatu.

  Oto nazwiska i parafie pochodzenia kandydatów do święceń: Jakub Głowacki z parafii św. Anny w Lubartowie; Artur Grzywaczewski z parafii Rozesłania św. Apostołów w Chełmie; Adrian Komorowski z parafii Ducha Świętego w Poniatowej; Przemysław Lemieszek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie, w diecezji siedleckiej; Damian Matysiak z parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim, w diecezji sandomierskiej; Karol Mazurek z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu, w diecezji siedleckiej; Maciej Molicki z parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, w diecezji sandomierskiej; Jan Tadyniewicz z parafii św. Barbary w Łęcznej; Krzysztof Wicha z parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim; Mateusz Wójcik z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie; Rafał Wójcik z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

  W Poniatowej święceń udzieli abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, a w Lubartowie, w parafii św. Anny - bp Mieczysław Cisło. Święcenia diakonatu od wielu lat odbywają się w wybranych parafiach archidiecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół