Nowy numer 13/2024 Archiwum

Piotr Tomala z Lublina w ekipie atakującej K2

Już 14 czerwca w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2015-2020 im. Artura Hajzera, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu, do Karakorum wyruszy sześciu doświadczonych, polskich himalaistów, w tym Piotr Tomala z Lublina.

Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się na K2 - 23 czerwca 1986 r. Wniosła ją tam Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata.

Równo 30 lat później Polacy mają szansę ustanowić nowy rekord i uczcić tę rocznicę zdobywając szczyt również zimą. Wyprawa, którą kierować będzie Krzysztof Wielicki, rusza już w październiku 2016 roku.

Za dwa tygodnie sześcioosobowa ekipa, w której składzie jest Piotr Tomala z Lublina wyruszy na K2, by zapoznać drogę przed planowanym zimowym atakiem. - Przed wyprawą zimową naturalną rzeczą jest zapoznanie się ze wszystkimi trudnościami, ze specyfiką góry, z miejscami gdzie będziemy rozbijać namioty - wyjaśnia Piotr Tomala. 

K2 to bez wątpienia najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Nikomu dotychczas nie udało się wejść na tę górę zimą. - W lecie jest ona również uważana za najtrudniejszą, jeżeli bierzemy pod uwagę wejście na ośmiotysięczniki tzw. drogami normalnymi - zauważa Tomala. - Wiem, że to będzie moja najtrudniejsza i najważniejsza wyprawa - dodaje. 

Lubelski himalaista zdaje sobie sprawę, że to jego sukcesy zdecydowały o wyborze do ekipy, która w narodowej wyprawie wyruszy na K2 i bardzo się z tego cieszy. - Czuję wielką ekscytację przedsięwzięciem ale jednocześnie duży respekt przed tym wyzwaniem - podkreśla. Odczuwam też oczywiście pewnego rodzaju strach, który zawsze pomaga mi potem racjonalnie oceniać sytuacje i podejmować właściwe decyzje. Gdyby nie było tego strachu to z pewnością nie raz postawiłbym nogę za daleko - dodaje.  

Letnia, 6-osobowa ekspedycja działać będzie na żebrze Abruzzi. Baza, z której wyruszą himalaiści znajduje się na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m. Stąd droga prowadzi lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo-wschodniego filara, gdzie na wysokości około 5600 m – znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się w górę przez trudny technicznie komin House’a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Droga Abruzzi jest szczególnie trudna podczas zejścia. Zespół planuje wejście na szczyt bez użycia tlenu. 

Zimową wyprawą, która została zaplanowana na październik 2016 r. pokieruje Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. Wielicki jest pierwszym zimowym zdobywcą Everestu a także piątym na świecie człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Krzysztof Wielicki dokonał również pierwszych zimowych wejść na Kanczendzongę i Lhotse. Janusz Gołąb, który podczas narodowej, zimowej wyprawy na K2 ma pełnić funkcję kierownika sportowego w 2011 roku w duecie z Adamem Bieleckim wszedł jako pierwszy na Gaszerbrum I.


Piotr Tomala należy do Lubelskiego Klubu Wysokogórskiego. Organizował i był liderem kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Wspinał się na Nanga Parbat i Manaslu. Był uczestnikiem wyprawy unifikacyjnej PHZ PZA na Dhaulagiri /2013/ i Broad Peak Middle /2014/. Mieszka w Lublinie, gdzie prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy