• facebook
 • rss
 • Polski dla cudzoziemców

  ag

  dodane 15.07.2016 09:26

  Są z różnych krajów europejskich, Ameryki i Azji. Coraz więcej cudzoziemców przyjeżdża do Lublina, by uczyć się języka polskiego.

  Kursy języka polskiego w Lublinie prowadzą zarówno KUL, jak i UMCS. Od wielu lat obie lubelskie uczelnie podczas wakacji goszczą ludzi z całego świata, którzy chcą mówić w naszym języku, poznać nasz kraj i kulturę.

  - Niektórzy po polsku mówią całkiem dobrze. Mają polskie korzenie lub wcześniej w Polsce bywali. Są też i tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z naszym językiem i krajem - mówi Cezary Ruta szef Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

  Kiedy ruszała letnia szkoła języka polskiego na KUL w 1974 roku, przyjeżdżali do Lublina głównie studenci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

  - Była to głównie Polonia - dzieci lub wnuki ludzi, którzy udali się na emigrację. Charakteryzowała ich względna znajomość języka polskiego, którym wielu posługiwało się w domach rodzinnych. Zmieniło się to w latach 90., kiedy na nasze letnie kursy zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób niemówiących wcale po polsku i niemających polskich korzeni. Musieliśmy wtedy zmienić program edukacji z poznawczo-turystycznego na taki, który pozwolić nauczyć się naszego języka. Jednocześnie nie zrezygnowaliśmy z pokazywania naszego kraju, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, gotowania polskich potraw czy nauki polskich tańców - mówi Cezary Ruta.

  Kilkadziesiąt osób uczy się języka polskiego także w Centrum Kultury i Języka Polskiego na UMCS.

  - Letnia Szkoła to trzytygodniowy kurs przeznaczony zarówno dla osób nieznających języka polskiego, jak i dla tych, którzy pragną doskonalić swoją wiedzę w tym zakresie. Ponadto w tym roku mamy warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych oraz "wymiary polskości" – warsztaty dla animatorów środowisk polonijnych. To zajęcia dla osób, które za granicą uczą języka polskiego, szczególnie w krajach byłego ZSRR, ale nie tylko - mówi Aneta Adamska z UMCS.

  Zajęcia odbywają się w 10-15 osobowych grupach, w zależności od stopnia znajomości języka polskiego. Oprócz lektoratu języka polskiego uczestnicy Lata Polonijnego mogą wziąć udział w bogatym cyklu wykładów z historii kultury polskiej, prowadzonych w języku polskim i angielskim (do wyboru).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół