• facebook
 • rss
 • Maryja daje nam drogowskazy

  Justyna Jarosińska

  |

  Gość Lubelski 38/2016

  dodane 15.09.2016 00:00

  Przed tą ikoną modlili się prawosławni, później unici, potem znowu prawosławni, a od 1920 r. do dziś – katolicy. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – tak jak co roku – do bazyliki chełmskiej przybyli pielgrzymi.

  To miejsce od wieków przyciąga pątników. Przychodzą i przyjeżdżają na tzw. Górkę Chełmską, by modlić się do Matki Bożej o potrzebne łaski. To tu znajduje się kopia jednego z najstarszych i najsłynniejszych wizerunków Bogurodzicy z Dzieciątkiem. W tym roku podczas uroczystości odpustowych, które odbyły się pod hasłem: „Maryja Matką Miłosierdzia”, Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Dziękuję, że mogę dziś razem z wami na tym wzgórzu uczyć się drogi miłosiernej Matki – mówił podczas homilii.

  – Jestem tutaj, tak jak wy, i przynoszę tęsknotę za lepszym życiem, za pokojem. Jestem tutaj jako pątnik proszący o pokój na Ukrainie, jako głos sumienia wzywający do zaprzestania walki i niszczenia ludzkiego życia. Przyszedłem do Matki, która z Kijowa przybyła na to wzgórze, aby prosić przez Jej wstawiennictwo: „Boże, zachowaj nas od powietrza, głodu, ognia i wojny”. Arcybiskup Mokrzycki przypomniał, że spotkanie na wzgórzu przy Matce Bożej dokonuje się w szczególnym czasie łaski, jakim jest Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego. – Warto dziś w tym szczególnym miejscu pytać, jakie drogowskazy na naszej życiowej pielgrzymce daje nam Najświętsza Maryja Panna – podkreślał metropolita lwowski. – Ona uczy nas, że podstawowym i najważniejszym zadaniem każdego z nas jest zaufanie Bożej woli i realizacja Bożego powołania. Uczy nas tej najpiękniejszej i najtrudniejszej sztuki – jak złączyć swoje życiowe drogi z celem chrześcijańskiego życia, którym jest zbawienie i życie wieczne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół