• facebook
 • rss
 • Studenci już w Lublinie

  Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

  dodane 03.10.2016 13:50

  Choć nie wszędzie jeszcze wybrzmiało radosne "Gaudeamus", to jednak na każdej uczelni w naszym mieście odbyły się już pierwsze zajęcia.

  Żacy rozpoczęli rok akademicki. Nie da się tego nie zauważyć. Na ulicach zrobiło się tłoczniej, w okolicach uczelni ciężko zaparkować. Mimo niżu demograficznego, lubelskie uczelnie nie narzekają na brak chętnych do studiowania. 

  - Studia na naszej uczelni w tym roku rozpoczęło ponad 3,3 tys. osób - informuje Lidia Jaskuła rzecznik prasowy KUL. - Największą popularnością cieszyły się: psychologia, filologia angielska, sinologia, prawo i bezpieczeństwo narodowe. Dobrze wypadły również takie kierunki, jak: informatyka, ekonomia czy filologia niderlandzka - dodaje. - Bardzo dobry wynik rekrutacyjny tych kierunków nie jest zaskoczeniem, od lat są to kierunki wybierane najchętniej - zaznacza pani rzecznik.

  Naukę na pierwszym roku studiów w UMCS rozpoczęło blisko 6 tys. nowych studentów. Młodzi ludzie w przypadku tej uczelni wybierali głównie: prawo, finanse i rachunkowość psychologię i bezpieczeństwo wewnętrzne. Dwa ostatnie kierunki cieszyły się także największą liczbą studentów przypadających na jedno miejsce. Wielki zainteresowaniem jeśli chodzi o liczbę osób na jedno miejsce cieszył się także kierunek: jazz i muzyka estradowa. - Zainteresowanie naszą ofertą studiów generalnie nie maleje - podkreśla rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. - Niż demograficzny dostrzegamy raczej na studiach II stopnia - dodaje.  

  Z roku na rok uczelnią o coraz bardziej ugruntowanej pozycji oraz rozpoznawalnej marce edukacyjnej liczącej się w całej Europie jest Uniwersytet Medyczny. Tu najbardziej obleganym kierunkiem w tym roku był kierunek lekarsko - dentystyczny. Na jedno miejsce startowało aż 28 kandydatów. Ponad 13 osób na jedno miejsce przypadło na kierunek lekarski.

  W tym roku akademickim UM w Lublinie otworzył studia na poziomie magisterskim w zakresie dietetyki, aby zapewnić absolwentom licencjatu możliwość kontynuacji kształcenia w macierzystej uczelni. - Przed rokiem przedłużyliśmy studia w zakresie elektroradiologii, poszerzając je o studia uzupełniające magisterskie, uruchomiliśmy również nowy kierunek – biomedycynę, jedyny w Polsce. To moim zdaniem są studia z przyszłością - mówi rektor UM prof. Andrzej Drop. Rektor UM podkreśla także, że Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią w Lublinie, która nie zlikwidowała w ostatnim pięcioleciu ani jednego kierunku studiów. 

  Największą popularnością na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszyła się natomiast weterynaria oraz geodezja z kartografią. Duże zainteresowanie wśród maturzystów wzbudził tu także jedyny w Polsce kierunek: behawiorystyka zwierząt. 

  Dziś najmłodsi studenci stawiali swoje pierwsze kroki na uczelni. Uniwersytety wychodząc im na przeciw, przygotowały specjalne punkty informacyjne. - Studenci i pracownicy udzielają dziś nowym studentom na bieżąco potrzebnych informacji, w tym wszystkich tych, które ułatwią odnalezienie się pierwszego dnia na uniwersytecie - wyjaśnia Lidia Jaskuła. - Nowi studenci i ich bliscy mogą zwiedzić sam uniwersytet i muzeum KUL - dodaje.  O godz. 9.00. w kościele akademickim KUL odprawiona została Msza św. dla wszystkich studentów, której przewodniczył prorektor ds. studenckich ks. prof. Andrzej Kiciński.

  Po Mszy studenci pierwszych lat spotkali się z władzami swoich wydziałów i instytutów oraz pracownikami dziekanatów. Otrzymali na nich regulaminy studiów oraz najważniejsze informacje na temat studiowania, procedur administracyjnych, organizacji uczelni. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół