Nowy numer 13/2024 Archiwum

PRL to nie było śmieszne dziwactwo

Błędem jest myśleć o tamtym okresie wyłącznie z perspektywy "Misia" , "tańca pingwina na szkle", czy napoju w woreczku ze słomką. Nie wolno trywializować PRL-u, aby nie zaćmić dramaturgii tamtego czasu. Prawdę o tym okresie pokaże wyjątkowa konferencja.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Lublinie od 12 do 14 października międzynarodową konferencję „Życie codzienne w PRL na tle innych państw bloku radzieckiego”. To okazja dla dorosłych, ale również nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, aby zrozumieć czym był tak naprawę okres PRL.

- Nie wolno trywializować tego okresu, bo to nie było „śmieszne dziwactwo”, ale okres pełen dramaturgii, opresji i zniewolenia. Nie istniało coś takiego jak życie prywatne, jak wolność słowa. Nie można było ze sobą swobodnie rozmawiać, wszędzie było państwo – mówi dr hab. Marcin Kruszyński, pracownik referatu badań naukowych IPN oddział w Lublinie.

Jak podkreśla – konferencja jest po to, aby uświadomić współczesnemu człowiekowi i przypomnieć, że okres PRL był czasem reżimu komunistycznego, gdzie nie było przestrzeni wolnej od ingerencji państwa. – W tamtym czasie wiele osób poniosło ogromne ofiary i cierpienia. Tego, co było nie można w żaden sposób porównywać do czasów obecnych. To było nieustanne sterowanie życiem codziennym. Jeżeli ktoś snuje choćby luźne aluzje w tym kierunku, dokonuje poważnego nadużycia – tłumaczy.

Konferencja rozpoczyna się 12 października o godz. 10.30 w Hotelu Mercure w Lublinie przy Al. Racławickiej 12. Pierwszy, wprowadzający panel poprowadzi prof. Marek Kornat. Kolejny od godz. 13.20 natomiast dr hab. Mirosław Szumiło. Poświęcony on będzie ideologii w służbie codzienności. Niezwykle ciekawie zapowiada się wykład prof. Dariusza Jarosza „Udomawianie rewolucji przez praktyki społeczne życia codziennego PRL”.

Także w środę, od godz. 18.10 rozpocznie się interesujący panel dyskusyjny: „Życie centralnie planowane? Codzienność jako jedna z płaszczyzn oddziaływania władz komunistycznych na polskie społeczeństwo”. Poprowadzi go prof. Jerzy Eisler.

Oprócz tego w ramach konferencji zostaną poruszone kwestie kultury, w tym muzyki, kina i komiksu. Paneliści będą pokazywać ślady PRL w obecnym, codziennym życiu Polaków. Goście zagraniczni ukażą absurd i dramat życia tamtego okresu na przykładzie innych krajów bloku komunistycznego, co jest wielkim atutem tej konferencji.

Nie zabraknie również tematów, których po prostu nie wolno pominąć, bo mają one swoje konsekwencje kulturowe: „Codzienność małżeńska w Polsce w latach 60. i 70.”, „Jak mieszkała komunistyczna elita?”, „Praktyki religijne w warunkach PRL”.

Autorami projektu są: dr Małgorzata Choma-Jusińska, dr hab. Marcin Kruszyński i dr Tomasz Osiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy