• facebook
 • rss
 • Sztuka oswajania świata

  Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

  dodane 12.10.2016 12:28

  Aktor, malarz, człowiek ciekawy świata. Tadeusz Kuduk ma 81 lat i nie ustaje w swojej twórczości. Wystawę jego prac zatytułowaną "Dziękczynienie" można zobaczyć w kościele parafialnym w Nasutowie.

  Najtrwalsze ślady w życiu człowieka znaczone są na duszy, sercu i pamięci w dzieciństwie. One, to moja ukochana Trzebuska. Tam się urodziłem i choć rodziców gnało po Polsce i mieszkaliśmy w różnych miejscach, zawsze do Trzebuski wracaliśmy. Na wakacje, na święta, na chwile wytchnienia - opowiada pan Tadeusz Kuduk.

  Ta mała wieś między Sokołowem a Rzeszowem otworzyła oczy małego Tadka na piękno świata.

  - W Trzebusce było trochę ponad 300 numerów czyli domów, ale na wsi działały dwa teatry. To wciągało. Pamiętam, że zawsze lubiłem wciskać się do wiejskich chałup naszych sąsiadów i oglądać, jak mają urządzone domy. A były tam zazwyczaj dwie izby, piec do wypieku chleba, wielkie pierzyny, dziergane serwety, świątki, sztuka ludowa w różnym wydaniu. Dla mnie to wszystko było takie piękne - wspomina.

  Kiedy był w szkole podstawowej robił na własny użytek ilustracje do książek, potem jakoś samo poszło to malowanie.

    Wystawa w kościele w Nasutowie
  Agnieszka Gieroba /Foto Gość
  Za zawód wybrał jednak aktorstwo. Skończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w 1961 roku i zaczął grać. Najpierw w Zielonej Gorze, potem w Lublinie, Poznaniu i znów w Lublinie, gdzie osiadł na stałe poznawszy swą wielką miłość żonę Alinę, z którą ma dwie córki.

   

  Dziś jest na teatralnej emeryturze i w malarskiej pracowitości. Jej efektem jest wystawa prac w kościele w Nasutowie zatytułowana "Dziękczynienie". To 21 prac, z których większość przedstawia twarze Chrystusa podczas Drogi Krzyżowej.

  - Odcisk twarzy, jaką Weronika otrzymała na chuście, kiedy ocierała pot z czoła Jezusa, jest dziękczynieniem Zbawiciela za ten akt miłości i odwagi, jaką wykazała się kobieta. To mnie zainspirowało by pokazać różny wyraz twarzy Chrystusa - mówi malarz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół