• facebook
 • rss
 • Pierwszy akord V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej

  ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

  dodane 12.10.2016 23:22

  Z dwóch ambon na temat wolności i religii dyskutowało dwóch filozofów. Jeden wierzący, drugi uznający siebie za ateistę. - Pan Bóg, jeśli istnieje, to ma w szczególnej opiece ateistów, bo są w mniejszości - rozpoczął prof. Jan Woleński.

  Prof. Gutowski przedstawił tezy wyróżniające niefundamentalistycznych chrześcijan: słuszne dążenie do rozprzestrzeniania Dobrej Nowiny nie może się łączyć z narzucaniem jej innym, rozwój wiedzy naukowej i moralnej przyczynia się do lepszego rozumienia przesłania Pisma Świętego i dlatego nie należy traktować jego aktualnej wykładni jako ostatecznej, ateizm jest poglądem fałszywym, ale stanowi jedną z dopuszczalnych metafizycznych opcji, ateiści nie stanowią zagrożenia moralnego dla społeczeństwa, bo wiedza moralna nie jest gwarantem postępowania moralnie słusznego.

  - Pluralizm istnieje nie tylko po stronie religii. Ateizm nie jest jedną prostą tezą. Jest wiele odmian ateizmu i wiele jego interpretacji. Da się też wyodrębnić wersję fundamentalistyczną i niefundamentalistyczną ateizmu - przekonywał.

  O. Tomasz Dostatni, prowadzący debatę dwóch ambon   O. Tomasz Dostatni, prowadzący debatę dwóch ambon ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Podczas debaty zadawano pytania. Dotyczyły one miejsca herezji jako zjawiska gwarantującego prawdę w religii, możliwości wzajemnego poznawania się teistów i ateistów oraz uczenia się od siebie, a także problemu ateizmu wypływającego z cierpienia.

  Prof. Woleński stwierdził, że herezja nie dotyczy tylko problemu religii, ale stanowi element wyobcowania z danej grupy. Nie jest jego zdaniem również prawdą, że herezja jako taka stanowi o przestrzeni wolności w obrębie religii. Na temat ateizmu wynikającego z cierpienia nie chciał się wypowiadać. Natomiast w odniesieniu do ostatniego pytania podkreślił swoją przyjaźń z nieżyjącym abp Życińskim, debaty kard. Martiniego i Umberto Eco oraz wiele innych tego typu pozytywnych spotkań.

  - Od ateistów można się wiele nauczyć. Chodzi o pewien rodzaj wrażliwości na problemy obecne w świecie - mówił z kolei prof. Gutowski. Został dodatkowo zapytany o wolność w perspektywie Boga chrześcijan. - Nasz Bóg jest przedziwny. Z jednej strony jest wszechmogący, a z drugiej cierpi i umiera na krzyżu. Stwarza człowieka, ale stwarza go wolnym - podsumował.

  - Jeśli ktoś nie widzi możliwości głoszenia innej prawdy niż ta, którą on sam wyznaje, to nie ma miejsca na dialog, ani na wzajemne poznawanie siebie - zakończył prof. Woleński.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Polibiusz
   03.01.2017 09:20
   Gdy czytam, że "ateiści nie stanowią zagrożenia moralnego dla społeczeństwa, bo wiedza moralna nie jest gwarantem postępowania moralnie słusznego" dziękuję Bogu, że nie studiowałem na KULu. Z tego, że wiedza co czynić nie jest tożsama z czynieniem tegoż nie wynika, że ateizm nie jest społecznym zagrożeniem. Nawet gdy przyjmiemy, że "można uczynić coś dobrego bez posiadanej wiedzy", to częściowa zbieżność celów nie jest zbieżnością zupełną, a owa niezupełność niekiedy dotyczy kwestii osobiście i społecznie fundamentalnych. ZWODZICIELE...!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół