• facebook
 • rss
 • Owocowe trendy zimą, biostymulacja i przechowywanie

  dn,rp

  dodane 19.01.2017 10:24

  Do Kraśnika z całej Europy przyjechali goście na międzynarodową konferencję „Jagodowe trendy”. Powiat kraśnicki jest największym producentem malin w Polsce, popularne są tu również uprawy innych owoców: porzeczek, truskawek, aronii, ale także jabłek i gruszek.

  Tematem 13- tego międzynarodowego potkania sadowników będą aktualności w produkcji owoców jagodowych i pestkowych. Do Kraśnika przyjechali najwybitniejsi przedstawiciele ośrodków naukowych i badawczych. O wysoki poziom merytoryczny konferencji od lat dbają specjaliści z Katedry Sadowniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.


  - W tym roku podmioty i instytucje związane z sektorem owocowym zaprezentują się na ponad 100 stoiskach wystawienniczych. Przez dwa dni zaprezentowane zostaną również najbardziej aktualne informacje dotyczące nowych odmian i gatunków w sadownictwie, ochrony roślin uprawnych, technologii produkcji, biostymulacji, zbiorów i przechowywania – podkreślają organizatorzy. Zarówno część wystawiennicza, jak i wykładowa cieszą się dużą popularnością. W ubiegłym roku, według szacunków organizatorów, konferencję odwiedziło 1,5 tys. osób.

  Powiat kraśnicki jest największym producentem malin w Polsce, popularne są tu również uprawy innych owoców: porzeczek, truskawek, aronii, ale także jabłek i gruszek. Dyskusję wśród plantatorów zdominują zapewne najbardziej „gorące” aktualnie tematy: likwidacja od 2017 r. unijnych dopłat do produkcji malin oraz problem pracy sezonowej i propozycje zmian w przepisach dotyczące zatrudniania obcokrajowców - do pracy przy zbiorach przyjeżdżają na Lubelszczyznę przede wszystkim Ukraińcy.

  - Nie bez powodu kraśnicka konferencja sadownicza nosi nazwę Jagodowe Trendy – podkreśla Mariusz Socha, wicestarosta kraśnicki. - Trzeba te aktualne trendy w produkcji i sprzedaży owoców znać, aby skutecznie konkurować na tym trudnym przecież rynku. Dlatego cieszę się, że konferencja na stałe związana jest z powiatem kraśnickim. Tym bardziej, że przyjeżdżają tu nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także osoby z całej Polski.

  Organizatorami Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej, która odbędzie się w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku, są: Związek Sadowników RP, UP w Lublinie oraz kraśnickie Starostwo Powiatowe. Początek 19 stycznia przed południem. Pełny program na stronie www.krasnikjagodowetrendy.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół