• facebook
 • rss
 • Prorok nie umiera. Film o ks. Franciszku Blachnickim

  ag

  dodane 16.02.2017 09:47

  Na KUL odbędzie się pokaz filmu o założycielu Ruchu Światło-Życie ks. Franciszku Blachnickim, dziś kandydacie na ołtarze.

  Jeden, wydawałoby się niepozorny, ksiądz potrafił zmienić oblicze Polski, pociągając tysiące, nie tylko młodych ludzi do Boga. Ruch oazowy, który założył, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniał się po całej Polsce ku zdumieniu i bezradności władz PRL.

  Najpierw przeciwstawiając się powszechnemu pijaństwu założył Krucjatę Wstrzemięźliwości zachęcając do trzeźwości, a potem zaproponował młodym rekolekcje podczas których spotykali się z Bogiem żywym przemieniając swoje życie.

  Działania ks. Blachnickiego tak przestraszyły władze w ówczesnej Polsce, że postanowiły kapłana aresztować, a prowadzone przez niego dzieła siłą zlikwidować. Nie przyniosło to jednak żadnego rezultatu, bo ludzie pomni nauczania ks. Franciszka, że prawdziwa wolność to stan serca i umysłu, nie przejmowali się działaniami władz ograniczającymi ich wolność. Oaza stanowiła wyłom w monopolu na wychowanie, który chciała stworzyć władza komunistyczna.

  „Prorok nie umiera” to film o życiu i działalności człowieka, który odcisnął trwały ślad w historii Kościoła w Polsce. Jego pokaz odbędzie się na KUL 17 lutego o godz. 18.30 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL (wejście naprzeciwko kościoła akademickiego).

  Ks. Franciszek Blachnicki przez kilkanaście lat związany był z KUL, najpierw jako student, a następnie wykładowca i jeden z twórców Instytutu Teologii Pastoralnej. Pracę naukową harmonijnie łączył z aktywną działalnością w duszpasterstwie, zarówno rozwijając struktury duszpasterstwa oazowego, jak też angażując się w duszpasterstwo środowiska akademickiego. Od grudnia 1995 roku toczy się jego proces beatyfikacyjny. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, a część zdjęć powstała w Lublinie, w tym na KUL.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół