• facebook
 • rss
 • Miliony złotych na remont lubelskich kościołów

  Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

  dodane 16.03.2017 16:30

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało archidiecezji lubelskiej 13 mln zł na remont zabytkowych kościołów, m.in. katedry oraz św. Piotra przy ulicy Królewskiej.

  Prace ruszą niebawem, a ich efekt będzie można oglądać jeszcze w tym roku.

  - Na razie nie podpisaliśmy jeszcze stosownych umów, ale wiemy, że pieniądze, które otrzymaliśmy pozwolą nam na remont prezbiterium, ołtarza głównego, ambony i XIX-wiecznych polichromii. W planach jest też wymiana posadzki - mówi ks. Bogusław Suszyło rektor kościoła św. Piotra.

  Oprócz prac renowacyjnych w kościele planowane jest także powstanie dwóch muzeów: Drogi Neokatechumenalnej oraz Muzeum Solidarności.

  - Nasz kościół  jest miejscem, gdzie w 1975 roku powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna. To tutaj obywały się pierwsze katechezy i realne oblicze zaczęły przybierać postanowienia Soboru Watykańskiego II. Mamy dokumenty z tamtego czasu, dysponujemy ikonami Kiko - założyciela Drogi, fotografiami z tamtych czasów i wieloma świadectwami ludzi. To wszystko chcemy pokazać - podkreśla ks. Bogusław.

  Z kościołem przy Królewskiej wiąże się także historia lubelskiej "Solidarności". To tutaj odbywały się Msze za ojczyznę gromadzące tysiące ludzi. - Do dziś współpracujemy z Regionem Środkowo-Wschodnim Solidarności i wspólnie chcemy pokazać historię ludzi walczących o wolną Polskę - mówi rektor kościoła św. Piotra.

  Pieniądze na remont otrzymała także katedra. Zostanie wykonany remont ołtarza głównego, organów łącznie z prospektem, a także polichromii na chórze.

  - Dzięki funduszom planujemy też przygotowanie na chórze ekspozycji zabytkowych przedmiotów takich jak wota Krzyża Trybunalskiego, zabytkowe dokumenty, pamiątki zachowane po lubelskiej farze - mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz katedry.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół