• facebook
 • rss
 • Zrozumieć FAS czyli płodowy zespół alkoholowy

  ag

  dodane 18.04.2017 10:20

  Skrót brzmi dla wielu tajemniczo, a jego wyjaśnienie, że to płodowy zespół alkoholowy, budzi lęk. Czym jest i jak sobie z nim radzić powiedzą specjaliści podczas konferencji na KUL, której patronuje Gość Niedzielny.

  Płodowy zespół alkoholowy to zespół wad wrodzonych obejmujących zaburzenia zarówno fizyczne jak i neurologiczne. FAS (z ang. Fetal Alkohol Syndrome) jest konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Nie wiadomo jaka dokładnie ilość alkoholu wywołuje zaburzenia u dziecka, wiadomo natomiast, że może to być nawet sporadyczne spożywanie trunków przez ciężarną.

  Alkohol to substancja, która z łatwością przedostaje się przez łożysko do płodu. Wpływa on na rozwój płodu, uszkadza mózg i hamuje prawidłowy wzrost dziecka. Zespół Alkoholowy płodu jest nieuleczalny.

  - To nie tylko zaburzenia fizyczne w postaci np. mniejszej głowy w stosunku do reszty ciała, ale i problemy w dostosowaniu społecznym, a zatem kłopoty w szkole, brak koncentracji, ADHD, depresje i łatwość do uzależniania się - wyjaśnia Mateusz Miernik z KUL.

  "Zrozumieć FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy - stereotypy, dylematy, wyzwania" to tytuł konferencji na KUL, która odbędzie się 20 kwietnia, początek o 10.00
    Konferencja jest organizowana przez Katedrę psychopedagogiki Instytutu Pedagogiki KUL oraz Rodzinny Dom im. Serca Jezusa w Lublinie.
  Troską organizatorów jest naświetlenie problematyki FAS oraz pokazanie szerokich perspektyw stymulacji rozwoju dzieci obciążonych tym zaburzeniem. Konferencja jest skierowana przede wszystkim do kandydatów na rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych oraz pracowników organizacji i instytucji zajmujących się wsparciem dziecka i rodziny. Naszą misją jest przedstawić FAS jako realny problem a jednocześnie dać nadzieję że "wiele w tym obszarze można jeszcze zrobić".
  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: FAS, KUL, LUBLIN

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół