• facebook
 • rss
 • Ks. prof. Tomáš Halík: Kościół powinien być partnerem dla dialogu

  rp

  dodane 26.04.2017 09:36

  W Akademii Chrześcijańskiej w Pradze trwa kolokwium poświęcone przyszłości wiary z udziałem przedstawicieli czterech krajów: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Przyjechała również dwuosobowa delegacja z Holandii.

  „The Future of Religious Faith” to tytuł trzeciego już spotkania w Pradze w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Fundacji Templetona.

  Otwarcia kolokwium dokonali ks. prof. Tomáš Halík i prof. Pavel Hošek. Na czele polskiej grupy, która aktywnie uczestniczy w pracach nad rekomendacjami stoi prof. Dariusz Wadowski z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród uczestników są również profesorowie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu: Dariusz Dobrzański i Przemysław Strzyżyński.

  Ks. prof. Tomáš Halík stwierdził, że praca podczas spotkania w Pradze będzie istotna dla przyszłości, bo konieczne jest zastanawianie się, co zrobić, aby ukształtować lepszy świat, i opracowanie wskazań. - Chcemy znaleźć coś wyjątkowego, co Kościół może dać społeczeństwu, bo wiemy, że nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które stawia sobie współczesny człowiek. Chcemy, aby Kościół dał impuls dla ludzi tworzących wolne społeczeństwo - mówił podczas pierwszego dnia prac.

  - Kościół ma pragmatyzm i nostalgię za czasami, gdy stanowił wielką siłę i gdy liczono się z jego głosem jako instytucji. Dziś jednak Kościół stracił wizję. Nie szukamy tu obrony i umocnienia Kościoła jako instytucji, ale jesteśmy tu raczej w imieniu osób poszukujących, aby zastanawiać się, jak otworzyć ludzi na dialog - podkreślał ks. Halík.

  - Kościół powinien być partnerem dla dialogu z ludźmi nie po to, aby tych ludzi „zagarniać” dla siebie i potem się nimi nie przejmować. Powinniśmy pamiętać, że dzisiaj głoszenie Ewangelii to konkretne działanie i aktywność. A pytanie o przyszłość religii w „fragmentarycznym” świecie powinno być dla nas bardzo ważne - mówił czeski duchowny.

  Podkreślano zgodnie, że myśląc o przyszłości wiary religijnej nie powinno się jedynie „tańczyć wokół teorii sekularyzacji”, a raczej szukać kolejnych odniesień. Podkreślano również, że Kościół nie jest rzeczywistością zewnętrzną wobec społeczeństwa.

  Kolokwium rozpoczęło się 25 kwietnia i zakończy się 26 kwietnia wieczorem. Drugi dzień kolokwium to również spotkania z liderami kościelnymi z poszczególnych krajów i przekazanie za ich pośrednictwem oraz za pośrednictwem mediów odpowiednich wskazań i rekomendacji wypracowanych przez poszczególne grupy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół