• facebook
 • rss
 • Ks. Marian Malarz Puławy ma w swoim sercu

  Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

  dodane 13.05.2017 16:02

  Kapłan otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Puław. Z miastem związany jest od roku 1957 jako duchowny i jako artysta.

  Kilka lat temu Rada Miasta wyróżniła ks. Mariana Malarza medalem za zasługi dla Puław. Z wnioskiem o nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta w imieniu mieszkańców miasta wystąpiła Wanda Bona. Rada Miasta na sesji 26 stycznia br. jednogłośnie podjęła uchwałę o tej sprawie.

  Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 13 maja w Domu Chemika w Puławach. - Cieszymy się z tego, że oprócz pracy kapłańskiej znajdował czas na twórczość, że pejzaże Puław były inspiracją do twórczości - mówił prezydent Puław Janusz Grobel.

  - Ks. Marian Malarz był i jest znakomitym duszpasterzem, skromnym i życzliwym dla ludzi - podkreślał w czasie laudacji wygłoszonej na cześć odznaczonego kapłana Ryszard Ścibior, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - Jako katecheta prowadził ku Bogu pokolenia dzieci i młodzieży, jednocześnie poświęcając się pracy artystycznej.

  O randze twórczości ks. Malarza świadczą teksty katalogowe i recenzenckie wystaw, autorstwa m.in wybitnego krytyka sztuki profesora ASP w Warszawie Ksawerego Piwodzkiego czy historyków sztuki Kazimierza Parfianowicza i Józefa Wzorka. Jego działalności zostały poświęcone dwie prace magisterskie na UMCS.

  Ks. Marian Malarz maluje od 1952 roku. Pomimo nieodbycia studiów malarskich, swoją własną pracą osiągnął najwyższy poziom profesjonalizmu i w 1970 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków jako członek zwyczajny.

  Jest autorem wielu wystaw indywidualnych nie tylko w Puławach, ale także w Warszawie i Lublinie oraz poza granicami naszego kraju, we Włoszech i Grecji.

  Tworzył ważne artystyczne cykle malarskie poświęcone tematyce religijnej. - Ks. Marian Malarz swoją twórczością wprowadził Puławy do obszaru liczących się w skali ogólnopolskiej ośrodków twórczości malarskiej. Jego liczne obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach indywidualnych. 

  - Jestem bardzo wzruszony - mówił ks. Marian po otrzymaniu wyróżnienia. - Jestem mocno związany z Puławami, które są bliskie mojemu sercu, bo w tym mieście spędziłem najpiękniejsze lata mojego życia. Gdy przybyłem do Puław w 1957 r. jako młody kapłan do parafii Wniebowzięcia NMP, była tylko jedna parafia. Byłem świadkiem, jak Puławy zmieniały oblicze. Jak się przeobrażały z małego miasteczka w duże miasto. To wszystko działo się na moich oczach. Odznaczenie jako Honorowego Obywatela Puław jest dla mnie miłym zaskoczeniem i wielkim wzruszeniem, że zostałem zauważony.

  Ks. Marian Malarz urodził się 29 września 1922 r. we wsi Skoki w powiecie Czemierniki. Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy. Pierwszą parafią, do której został posłany, była Wielącza, dziś należąca do diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Tam też rozpoczął przygodę z malarstwem. 

  O ks. Marianie Malarzu pisaliśmy też wcześniej: Nigdy nie chciałem być proboszczem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół