• facebook
 • rss
 • 30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Majdanek

  Muzeum Majdanka/ag

  dodane 04.06.2017 14:00

  Rozpoczęły się uroczystości wspominające jedyną papieską wizytę w Lublinie. Zaczęła się ona rankiem 9 czerwca 1987 roku od modlitwy w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku.

  Przygotowania do wizyty Jana Pawła II na Majdanku trwały kilka lat. Pierwsze zaproszenie wystosowano w 1983 roku, wybito nawet kilka pamiątkowych monet, ale wówczas papież do Lublina nie przyjechał.

  Stało się to podczas kolejnej pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Wiadomo było, że odwiedzając Lublin, Jan Paweł II z pewnością będzie na Majdanku, miejscu tak bardzo szczególnym na mapie miasta. Tak się stało. To właśnie od wizyty w byłym obozie koncentracyjnym papież rozpoczął swą obecność w Lublinie.

  W mglisty czerwcowy poranek, nieopodal pomnika Walki i Męczeństwa, po godz. 9.00 wylądował helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie.

  Od 6 rano na Jana Pawła II czekali byli więźniowie obozu, pracownicy Muzeum i Towarzystwa Opieki nad Majdankiem. Także wzdłuż ogrodzenia, zgromadził się tłum wiernych pragnących choć z daleka spotkać się z papieżem.

  Program wizyty przewidywał oficjalne powitanie, przejazd do Mauzoleum, krótką modlitwę i odjazd w stronę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie przewidywano rozmów ani spotkań z byłymi więźniami poza wręczeniem kwiatów. Wizyta miała być krótka i kameralna.

  Papież przybył na Majdanek w asyście dostojników kościelnych z prymasem Józefem Glempem na czele. Został tu powitany przez pasterza diecezji bp Bolesława Pylaka oraz przedstawicieli władz.

  Pierwszy fragment Drogi Męczeństwa Ojciec Święty przeszedł na piechotę pozdrawiając i błogosławiąc zgromadzonych, następnie przejechał do Mauzoleum, gdzie przy prochach zamordowanych pogrążył się w modlitwie. Potem zbliżyła się do niego Wanda Ossowska, była więźniarka, by wręczyć mu kwiaty i podziękować za modlitwę. Za jej pośrednictwem papież skierował do byłych więźniów słowa miłości, czci i wdzięczności za dawanie świadectwa prawdy.

  Na zakończenie wizyty Jan Paweł II wpisał się do księgi pamiątkowej.

  Uroczystości upamiętniające wizytę papieską w Lublinie trwają w Lublinie cały tydzień w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

  Program:

  4 czerwiec (niedziela) 2017 roku

  18.00 – Msza św. w intencji Rodzin – przewodniczy i homilię wygłosi ojciec Henryk Cieniuch
  19.00 – Wystąpi Chór i Orkiestra Św. Jana Pawła II z Archikatedry Warszawskiej

  5 czerwiec (poniedziałek) 2017 roku

  18.00 – Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne – przewodniczy i homilię wygłosi ks. Zdzisław Szostak –  wicerektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie
  19.00 – Koncert Zespołu „Guadalupe”

  6 czerwiec (wtorek) 2017 roku

  12.00 – Msza św. w intencji seniorów – przewodniczy i homilię wygłosi ks. dr Waldemar  Sądecki
  18.00 – Msza św. w intencji Grup Duszpasterskich – przewodniczy i homilię wygłosi ks. kanonik Jan Domański
  19.00 – Koncert „Ja człowiek ufam Tobie” – Piotr Selim wraz z chórami dziecięcymi

  7 czerwiec (środa) 2017 roku

  10.00 – Spotkanie z dziećmi z przedszkoli z naszej parafii
  18.00 – Msza św.
  19.00 – Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15 Koncert – „Kraj rodzinny Matki mej” – Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, teksty Jana Pawła II czyta Jerzy Zelnik

  8 czerwiec (czwartek) 2017 roku

  11.00 – Msza św. Szkoły im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej oraz Gimnazjum Nr 11 (15. rocznica nadania Imienia Szkole ) – przewodniczy i homilię wygłosi ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk
  18.00 – Msza św. w intencji Studentów i Młodzieży – przewodniczy i homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, prorektor KUL
  19.00 – Koncert Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt. „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor” – pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki. Wystąpią m.in. dr Stefan Münch oraz prof. Jolanta Münch
  24.00 – Msza św. koncelebrowana przez byłych księży wikariuszy pracujących w Parafii Świętej Rodziny

  9 czerwca (piątek)

  12.00 – Msza Św. dla chorych

  17.15 – Nowenna za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II

  18.00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

  – w czasie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup dokona uroczystego poświęcenia kościoła pw. Świętej Rodziny
  – towarzyszyć będzie Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i chór „Familia” Parafii Świętej Rodziny

  20.00 – Koncert w Hołdzie Janowi Pawłowi II

  Bogusław Morka – tenor
  Sylwia Strugińska – sopran
  Robert Grudzień – organy, fortepian
  chór i orkiestra – pod dyrekcją Roberta Grudnia

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół