• facebook
 • rss
 • Tańce z całego świata zagościły w Lublinie

  ag

  dodane 16.07.2017 14:00

  Z 11 krajów świata przyjechali tancerze, by swoje tradycyjne tańce pokazać polskiej publiczności. W Lublinie rozpoczęły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

  W pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku działające w Lublinie zespoły folklorystyczne wspólnie zorganizowały imprezę, na której mogły zaprezentować lubelskiej publiczności pieśni i tańce ludowe różnych krajów i narodów. Organizatorzy zaprosili też zespoły współpracujące z lubelskimi grupami i w 1984 roku po raz pierwszy zorganizowano festiwal pod nazwą Lubelskie Spotkania Folklorystyczne.

  Impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie widzów i zyskała bardzo pozytywne opinie uczestniczących zespołów. Doczekała się też wysokich ocen specjalistów z dziedziny folkloru oraz pozytywnych recenzji w mediach. Wszystko to skłoniło organizatorów do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

  - Z upływem lat zespoły współorganizujące festiwal stopniowo się zeń wycofywały i od roku 1994 jedynym organizatorem imprezy - odbywającej się już pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne - jest Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Nasi pracownicy odpowiadają za organizacyjne przygotowanie imprezy, jej kształt artystyczny oraz stronę techniczną, a skupiona w Zespole młodzież opiekuje się na zasadach wolontariatu uczestnikami Spotkań - mówią organizatorzy.

  Co roku w programie Spotkań znajdują się parady uliczne, występy w Lublinie, Nałęczowie, Włodawie oraz Białej Podlaskiej, a także koncerty kapel na lubelskim Starym Mieście. Specjalne koncerty są zorganizowane dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, którzy zawsze z radością przyjmują występy zespołów, nierzadko bardzo dla nich egzotycznych. Organizowane są również warsztaty taneczne i muzyczne, na których młodzi artyści uczą się polskiej muzyki oraz tańców ludowych i narodowych.

  Przez cały tydzień w Lublinie w Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć tancerzy podczas koncertu o godz. 18.00

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół