• facebook
 • rss
 • Józefów nad Wisłą będzie miastem

  jj/rp

  dodane 10.08.2017 10:26

  1 stycznia 2018 r. po 150 latach przerwy, Józefów nad Wisłą oficjalnie odzyska prawa miejskie.

  Józefów nad Wisłą miastem już raz był. Prawa miejskie nadał mu 330 lat temu król Jan III Sobieski. Niestety po klęsce Powstania Styczniowego za udział w powstaniu car prawa odebrał.

  O przywrócenie praw miejskich dla swojej miejscowości najbardziej starali się młodzi z Józefowa. -  Przypadająca w tym roku 330. rocznica dania prawa przez króla Sobieskiego, to bardzo dobry moment na to, by spróbować przywrócić prawa miejskie dla Józefowa nad Wisłą -mówiła kilka miesięcy temu w wywiadzie dla GN Julia Jargiełło, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy w Józefowie nad Wisłą. - Ale pomijając rocznicę nadania praw miejskich przez króla Jana III Sobieskiego patrzymy w przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że mogłoby na tym skorzystać nasze społeczeństwo, a miejscowość mogłaby się rozwijać. Mamy wiele do zaoferowania, zwłaszcza jeśli chodzi o dobre produkty sadownicze jak i turystykę, bo położenie Józefowa nad Wisłą jest wyjątkowe – mówi Julia Jagiełło, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy w Józefowie nad Wisłą.

  Młodym udało się przekonać dorosłych, by inicjatywę poprali i wniosek w tej sprawie już został podpisany przez premier Beatę Szydło. Józefów nad Wisłą razem z siedmioma innymi polskimi wsiami, z dniem 1 stycznia 2018 stanie się miastem. 

  Józefów nad Wisłą ma już od dawna charakter miasteczka, na co składają się m.in. instytucje i urzędy. W miejscowości funkcjonuje Zespół Szkół Ogólnokształcących, bank, dwie apteki, dwa ośrodki zdrowia, parafia rzymsko-katolicka, kilkanaście sklepów, lokale usługowe, targowisko, stacja paliwowa, hotel i restauracja oraz stadion piłkarski. Coraz głośniej mówi się tu też o potrzebie przywrócenia żeglowności Wisły w celach turystycznych.

  MSWiA przy podejmowaniu decyzji o przywróceniu prawa miejskiego wzięło pod uwagę m.in. liczbę osób czynnych zawodowo, opinię mieszkańców z konsultacji społecznych oraz zdanie wojewody lubelskiego, który oceniał wniosek. Józefów będzie kolejną po Rejowcu gminą wiejską w naszym województwie, która w ciągu roku stanie się miastem. Wcześniej prawa miejskie otrzymały wsie: Urzędów oraz Siedliszcze.

  Józefów nad Wisłą będzie miastem?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół