• facebook
 • rss
 • To jest krzyż, na którym konał Jezus

  ag

  dodane 11.09.2017 10:00

  U lubelskich dominikanów znajduje się jedna z najcenniejszych relikwii - fragment Krzyża Świętego. Ten znak odkupienia przyciąga ludzi z całego miasta i nie tylko. Rozpoczął się tydzień przygotowań do dorocznego odpustu.

  - W naszym sanktuarium od końca XIV wieku przechowywany był duży kawałek krzyża, na którym umierał Jezus Chrystus, Zbawiciel świata. Wnętrze bazyliki, zakrystii i klasztoru dokumentują nieprzerwany kult tej relikwii - wyjaśniają dominikanie.

  Historycy uważają, że drzewo Krzyża Świętego zostało przywiezione do Lublina z Kijowa. Prawdopodobnie dokonał tego biskup Andrzej, dominikanin, który był opiekunem relikwii pochodzących z Konstantynopola.

  Do lubelskich relikwii Krzyża Świętego pielgrzymowali polscy królowie i wybitne osobistości kościelne i świeckie, między innymi: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski.

  W najnowszych czasach częstym gościem sanktuarium bywał kard. Karol Wojtyła, profesor etyki na KUL-u (1956-1978), późniejszy papież, który przed relikwiami wielokrotnie celebrował Mszę św.

  W nocy z 9 na 10 lutego 1991 r. z bazyliki zostały skradzione relikwie drzewa Krzyża Świętego.

  Mimo kradzieży bazylika ojców dominikanów pozostaje wciąż miejscem kultu Krzyża Świętego, a odpust 14 września gromadzi wiernych z całego miasta, którzy wyruszają za krzyżem (obecną relikwią pozyskaną przez dominikanów) na ulice Starówki.

  Główne uroczystości odpustowe, które obchodzone są 14 września, poprzedzają rekolekcje o krzyżu, które od poniedziałku do środy o godz. 18 głosi o. Stanisław Nowak.

  Msza św. odpustowa będzie miała miejsce 14 września o godz. 17 i przewodniczył jej będzie bp Józef Wróbel. Po jej zakończeniu relikwie Krzyża Świętego zostaną w procesji wyniesione na ulice Starego Miasta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół