• facebook
 • rss
 • Picasso w Lublinie. Dzieła w Polsce nie prezentowane

  Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

  dodane 12.09.2017 14:58

  Takiej wystawy w Muzeum Lubelskim jeszcze nie było. Już 29 września na Zamku Lubelskim zaprezentowanych zostanie blisko 300 dzieł Pabla Picasso dotychczas w większości nie prezentowanych w Polsce.

  Ostatnia, i jak dotąd jedyna, prezentacja prac Pabla Picassa w Lublinie miała miejsce w 1969 r. Po prawie 50 latach artysta, którego twórczość cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponownie zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. 

  Wystawa w Muzeum Lubelskim zatytułowana "Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny", którą będzie można oglądać od 29 września do 3 grudnia 2017 r. pokaże głównie dzieła przez polskich miłośników sztuki Picassa dotychczas nie oglądane. 

  Udostępnione zostaną obiekty unikatowe, użyczone przez kolekcjonerów prywatnych – srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach,  a także prace graficzne i ceramiczne z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia Picassa, muzeum jemu poświęconego: Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. Będzie można także podziwiać okazałą kolekcję grafik i ilustracji książkowych pozostającą w zbiorach kolekcjonera niemieckiego.

  Na wystawie zaprezentowane zostaną również dzieła z instytucji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. 

  - Picasso był wulkanem twórczym, który nieustannie próbował nowych technik,  nowych wyzwań, rzucał się w obszary dotychczas przez siebie nie wyartykułowane - mówi Andrzej Frejlich jeden z sześciu kuratorów wystawy. - Po raz pierwszy więc w Polsce zaprezentujmy srebrne talerze Picassa. 

  Na wystawie, która zajmie dwa piętra, pokazanych zostanie dokładnie 273 prac Pabla Picassa. - Chcemy jednak także pokazać trzydzieści kilka dodatkowych dzieł artystów ceramiki, na których prace Picasso wywarł wielki wpływ - wyjaśnia dyrektor muzeum Katarzyna Mieczkowska.

  Będzie można więc obejrzeć między innymi słynne rzeźby kameralne projektowane przez artystów zgromadzonych wokół Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, obiekty ceramiczne z wytwórni we Włocławku czy Katowicach, a także przykłady tkanin, których nowoczesne wzornictwo było inspirowane stylem Picassa.

  Wystawie towarzyszył będzie cały program edukacyjny także dla najmłodszych Będą wykłady spotkania filmy, a 25 października w dniu urodzin Pabla Picasso na wszystkich odwiedzających muzeum będzie czekała niespodzianka. 

  - Cała wystawa jest naszym wkładem w obchody 700-lecia powstania miasta - podkreśla dyrektor Mieczkowska. 

  Bilety na wystawę będą dostępne w cenach 20 zł - bilet normalny i 10 zł - bilet ulgowy. Dla osób, które będą chciał skorzystać także z warsztatów, przewidziano specjalny bilet warsztatowy w cenie 25 zł. Po wcześniejszym zapisaniu się, będzie można również skorzystać we wszystkie soboty i niedziele od 7 października, z oprowadzania kuratorskiego.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół