• facebook
 • rss
 • Ksiądz kosmolog zaprasza do odwiedzenia wyjątkowej parafii

  jj

  dodane 03.10.2017 10:25

  Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radawcu Dużym jest niezwykła. Składa się z kilku wsi i tzw. kolonii, o nazwach pochodzących od osób, które pierwsze w danym miejscu się wybudowały. Ponadto mieszkają tu prawdziwi artyści - mali i duzi.

  Parafia  w Radawcu Dużym została erygowana w 1988 r. Przez wiele lat jej proboszczem był ks. Konrad Dobrowolski, który skrzętnie dokumentował wszystkie poczynania parafialne w specjalnych kronikach. Trzy lata temu ks. Konrada zastąpił ksiądz, który oprócz teologii mógłby także swoim parafianom wyjaśniać zawiłości matematyki i fizyki. – Zrobiłem specjalizację z tych przedmiotów na kosmologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – opowiada nowy proboszcz ks. Stanisław Papierz. 

  Na pytanie jakie miejscowości zaliczają się do parafii, ks. Stanisław odpowiada, że to trochę skomplikowane. – Jest Radawiec Duży, Radawiec za rzeką, Radawczyk Drugi a w zasadzie jego połowa, no i Malinówka i Basakówka – wylicza. – Te ostatnie to kolonie. Obejmują domy pobudowane na drogach odchodzących w bok od drogi głównej. W Malinówce pierwszy pobudował się Malinowski, więc kolonia nosi nazwę od jego nazwiska, a w Basakówce, dom wzniósł pierwszy Basak – wyjaśnia proboszcz.

  W parafialnym kościele, który ma niezwykłą akustykę, oprócz obrazu w ołtarzu głównym przedstawiającego Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, po bokach znajdują się także obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego. – To wierne kopie wykonane przez naszego parafianina pana Tadeusza Kliczkę, nauczyciela plastyki i absolwenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – informuje ks. Papierz. 

  Radawcowa parafia oprócz tego, że przewodzi jej ksiądz kosmolog, ma nietypowe nazwy miejscowości i na jej terenie działa wyjątkowy artysta, wyróżnia się także prężną pracą Ośrodka Działań Twórczych w Radawczyku Dużym. Agnieszka Wróblewska prezes Stowarzyszenia Pracownia Działań Twórczych z zadziwiającym rezultatem aktywizuje środowisko gminne i parafialne, zarówno tych najmniejszych jak i tych już całkiem dużych.

    Agnieszka Wróblewska prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych
  Justyna Jarosińska /Foto Gość
  Prawie każdego dnia w pracowni w Radawczyku prowadzone są warsztaty rękodzieła, malarskie, śpiewacze oraz zajęcia z ceramiki dla dzieci i dorosłych.Sama inicjatorka spotkań zaznacza, że najważniejsze jest, by chcieć coś razem robić. – Wiele osób, które tu przychodzą ma niezwykłe, często ukryte talenty. Potrzeba jednak kogoś, kto je w nich odkryje – mówi Agnieszka Wróblewska.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: RADAWIEC

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół