• facebook
 • rss
 • Tu jest serce diecezji

  rp /seminarium.lublin

  dodane 10.10.2017 12:19

  Dziewięciu kleryków na pierwszym roku, sześciu kandydatów do święceń diakonatu. Nowy rok akademicki i formacyjny w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie.

  Początek października obfituje w wiele wydarzeń przy ul. Kard. Wyszyńskiego 6 w Lublinie. Za wysokim murem kolejny rok formacji rozpoczęli klerycy obrządku rzymsko-katolickiego i grecko-katolickiego. Mur jednak nie oznacza oddzielenia od świata, ale wyznacza miejsce formacji do posługi kapłańskiej na wzór Jezusa Sługi, jedynego i wiecznego Kapłana.

  Klerycy podczas modlitwy w kościele seminaryjnym   Klerycy podczas modlitwy w kościele seminaryjnym seminarium.lublin.pl Wspólnotę seminaryjną odwiedził 9 października abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli wychowawcy i klerycy obu obrządków. W homilii zwrócił uwagę na prymat powszechnego powołania do świętości w stosunku do każdego innego powołania. Podkreślił także konieczność nieustannego dążenia do stawania się bliźnim wobec spotykanych osób.

  Dzień wcześniej sześciu alumnów piątego roku zostało oficjalnie włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Mszy św. i obrzędom przewodniczył bp Artur G. Miziński.

  Mszy św. przewodniczy ks. rektor   Mszy św. przewodniczy ks. rektor seminarium.lublin.pl Początek października to również rekolekcje dla wszystkich alumnów. Nowy rok formacji rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Jarosława Marczewskiego, rektora seminarium. Następnie wspólnota alumnów odbyła trzydniowe rekolekcje, którym przewodniczył ks. Adam Rybicki.

  Rekolekcje przeżywane są w atmosferze skupienia, towarzyszy im silentium sacrum - czyli święte milczenie. Klerycy słuchają nauk i refleksji wybranych rekolekcjonistów. Na przestrzeni lat rekolekcjonistami w lubelskim seminarium byli m.in.: ks. Andrzej Draguła, ks. Adam Boniecki czy ks. Wiesław Niewęgłowski.

  Obecnie alumni pierwszego roku rozpoczęli okres propedeutyczny w domu o. Marianów na Bazylianówce. - Ma on na celu zintegrowanie, stworzenie warunków w budowaniu wspólnoty. Kolejnym celem tego okresu, który zakończy się w wraz z sesją zimową, jest wyrównanie poziomu duchowego i intelektualnego - mówi ks. dr Paweł Bartoszewski, prefekt seminarium.

  W galerii prezentujemy wybrane zdjęcia z najważniejszych wydarzeń w lubelskim seminarium. Aby zobaczyć więcej zapraszamy na stronę Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie: seminarium.lublin.pl.

  Czytaj także:

  Czy powołanie jest dla mnie?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół