• facebook
  • rss
  • Ks. Piotr Kawałko: Są sytuacje, kiedy tylko Opatrzność może pomóc

    Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

    dodane 04.11.2017 09:30

    Po ludzku patrząc na biedę duchową, materialną i moralną w wielu rodzinach parafii św. Mikołaja na Czwartku można bezradnie rozłożyć ręce. Jednak nie w naszych działaniach siła, ale w Bożej Opatrzności – mówi proboszcz ks. Piotr Kawałko.

    Każdy, kto zna trochę Lublin zdaje sobie sprawę, że okolice ul. Lubartowskiej i Targowej to rejony trudne.

    Stare kamienice to w wielu przypadkach mieszkania komunalne, zaniedbane, gdzie swoje mieszkania mają lokatorzy, zmagający się z problemami finansowymi i co często idzie w parze - ze zwykłą ludzką biedą w postaci uzależnień i ich konsekwencji.

    - Nasza dzielnica nie należy do łatwych, a parafia choć jest jedną z najstarszych w Lublinie, nie ma łatwego zadania. Wiadomo, że bieda materialna ciągnie za sobą tę duchową i moralną. Czasem wydaje się, że nic już nie można zrobić i człowiek chciałby rozłożyć ręce, kiedy np. proponuję normalną płatną pracę przy kościele, a ludzie biedni nie mają ochoty jej podjąć. Paradoksalnie wśród tylu niedostatków wielu rodzin zatrudniamy do różnych prac Ukraińców, bo Polacy nie chcą - mówi ze smutkiem ks. Piotr.

    Ksiądz proboszcz nadzieję złożył w Bożej Opatrzności.

    - To jedyny ratunek - modlitwa i zaufanie Bogu. Dlatego bardzo się cieszę z rekolekcji ewangelizacyjnych w naszej parafii, bo nie mocą swą, ale Bożego imienia można osiągnąć rzeczy niemożliwe - mówi ks. Piotr.

    Jak wielkie znaczenie ma modlitwa pokazuje doświadczenie powstałej przy parafii inicjatywy krucjaty modlitwy za młode pokolenie.

    - Skoro po ludzku nie idzie, to trzeba zwrócić się do Matki. Postanowiliśmy, że będziemy się uciekać do Maryi przez modlitwę różańcową i codziennie w naszym kościele odmawiany jest Różaniec w intencji różnych trudnych spraw wychowawczych - mówi ksiądz proboszcz.

    Bractwo Różańcowe działające przy parafii obejmuje codzienną modlitwą intencje, jakie powierzają ludzie.

    - Przez stronę internetową bractworozancowe.pl dostajemy prośby o modlitwę w sprawach młodych ludzi z całej Polski, a także z zagranicy. Okazuje się, że to bardzo potrzebna inicjatywa i dla ludzi ważna sprawa - przyznaje ks. Piotr.

    Wieść o modlitewnej akcji tak się rozniosła, że o modlitwę za swoje dzieci, rodzeństwo czy kolegów proszą ludzie z różnych stron. Najwięcej próśb dotyczy pomocy w sprawie uzależnień od komputerów, telefonów komórkowych czy zwyczajnie od Internetu.

    - Oprócz modlitwy różańcowej w intencjach, jakie do nas trafiają, odprawiamy też Mszę św. w pierwszą sobotę miesiąca i każdego 6. dnia miesiąca - mówi ksiądz proboszcz.

    Mimo różnych trudności, ks. Piotr jest też wdzięczny wielu swoim parafianom, którzy nie szczędzą sił, by kościół piękniał i wspólnota parafialna była żywa.

    - Ci wspaniali ludzie to także znaki Bożej Opatrzności - mówi ks. Piotr.

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół