• facebook
 • rss
 • Jaki był miniony rok? Przegląd wydarzeń

  ag

  dodane 01.01.2018 09:15

  Rok, który minął był bogaty w wydarzenia zarówno te ściśle związane z życiem naszej archidiecezji, jak i całego regionu.

  To był rok Matki Bożej i św. Brata Alberta Chmielowskiego. 100 rocznica objawień w Fatimie zwróciła oczy na orędzie Maryi przekazane dzieciom. W naszej archidiecezji, podobnie jak na całym świecie, odbywały się uroczystości gromadzące rzesze wiernych. To był także rok ogłoszony przez Sejm Rokiem Brata Alberta, który jest patronem miasta Puławy.

  Jednym z największych wydarzeń minionego roku było posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Lublinie. Wpisało się ono w obchody 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  Archidiecezja lubelska wzbogaciła się też o nowe sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.

  Dla miasta Lublin był to zaś rok 700. urodzin, które na różne sposoby świętowano od stycznia do grudnia.

  Poniżej opis najważniejszych wydarzeń, a także galeria przypominająca to, czego byliśmy świadkami.

  Serce polskiego Kościoła w Lublinie

  Od 13 do 14 października w Lublinie z inicjatywy abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Pierwsze w historii Lublina zebranie plenarne KEP było związane z uroczystym rozpoczęciem roku jubileuszowego 100-lecia KUL. Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae. Biskupi podjęli podczas obrad m.in. temat pomocy uchodźcom, kontynuowali prace nad dokumentami dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin, odnieśli się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do Polski.

  Człowiek dobry jak Chleb

  Sejm RP ogłosił rok 2017 Rokiem św. brata Alberta Chmielowskiego. Z tej decyzji cieszyły się szczególnie Puławy, którym święty patronuje. Tam też w ciągu całego roku odbywały się spotkania i konferencje przybliżające postać brata Alberta. W parafii noszącej jego wezwanie uroczyste Eucharystie dziękczynne za świętego nazywanego dobrym jak chleb, sprawowali m.in. bp Artur Miziński i abp Stanisław Budzik. Uroczystości związane z Rokiem Brata Alberta miały miejsce także w Lublinie w parafii prowadzonej przez ojców Bernardynów, której także patronuje Albert Chmielowski. Kończąc rok jego imienia zakonnicy zorganizowali wystawę oraz międzynarodową sesję naukową podczas której prelegenci oprócz prezentacji materiału faktograficznego, podjęli się interpretacji dzieł świętego, zarówno tych duchowych, jak i społecznych oraz artystycznych.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół