Nowy numer 11/2024 Archiwum

Jedyny taki koncert w Polsce z udziałem najwybitniejszych aktorów

Krzysztof Czeczot: To będzie wyjątkowe, spektakularne spotkanie materii ducha i technologii, słowa i muzyki. Biblia Audio niebawem w CSK w Lublinie.

Koncert "Ja jestem" organizowany jest z okazji 100-lecia KUL. Wystąpią w nim m.in. Dymna, Kożuchowska, Trela, Soyka, Malajkat czy Woronowicz. Koncert zaplanowano na 26 lutego na godz. 19.00 w sali operowej Centrum Spotkania Kultur. W centrum tego niezwykłego wydarzenia będzie Biblia. Koncert jest bowiem tworzony w oparciu o wybrane fragmenty słuchowiska Biblia Audio, które jest przedsięwzięciem wyjątkowym w skali światowej, bo to pierwsze nagrania całego Pisma Świętego w języku polskim w formie audiobooka. Efektem tej pracy, jak podkreślają organizatorzy, jest trwające 113 godzin profesjonalne słuchowisko z dźwiękami tła i własną muzyką, w przygotowaniu którego wzięło udział wielu wybitnych i znanych polskich artystów oraz setki wolontariuszy, w tym osoby związane z katolickim uniwersytetem w Lublinie.

Koncert „Ja jestem” będzie także uroczystym zwieńczeniem trwającej trzy lata pracy nad projektem Biblia Audio. Reżyserem i pomysłodawcą projektu jest aktor i reżyser Krzysztof Czeczot. Bilety na koncert w cenie: 10 zł dla osób z niepełnosprawnością, 40, 60, 80 i 120 zł można nabyć w kasie CSK oraz w sprzedaży internetowej na portalu eventim.pl

- KUL jest partnerem Biblii Audio, wspierali nas pracownicy, współpracownicy, studenci, członkowie Teatru ITP. Chcieliśmy się odwdzięczyć uniwersytetowi i Lublinowi, organizując jedyne takie wydarzenie w Polsce, które, śmiem twierdzić, nie powtórzy się więcej. Wymienieni aktorzy będą czytać fragmenty Pisma Świętego, będzie temu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu muzyków Orkiestry Trybunału Koronnego. Do tego będą dźwięki naszej produkcji, dlatego widownia poczuje się jakby była w centrum wydarzeń biblijnych. Stanisław Soyka zaśpiewa psalm otwierający a całość zakończy Chór KUL, realizując psalm 139. To będzie niezwykłe spotkanie materii słowa, dźwięku, technologii i ducha – wyjaśnia Krzysztof Czeczot, aktor, reżyser i pomysłodawca Biblii Audio.

Czeczot zauważa, że istotna z tej perspektywy jest setna rocznica powstania KUL. – To ogromnie ważny jubileusz. Nie dożyjemy 200. rocznicy powstania katolickiego uniwersytetu w Lublinie, więc pomyśleliśmy, że warto ten koncert zrealizować teraz.

- Uwielbiam tworzyć kulturę, rzeczy wpływające na ludzką wyobraźnię i ludzki rozwój. Biblia Audio Superprodukcja, to przede wszystkim słuchowisko radiowe, które powstało na podstawie Starego i Nowego Testamentu. Z drugiej strony Biblia Audio to platforma społeczna, bo udało się nam zrobić ten projekt dla wszystkich i ze wszystkimi. Udział w naszej produkcji wzięli, w związku z materią tekstu, w przeważającej części ludzie wierzący, ale także niewierzący czy agnostycy oraz przedstawiciele innych religii i kultur – precyzuje Czeczot.

- Założyliśmy sobie na początku hasło: „Usłysz, czego nie przeczytasz”, definiując naszą grupę odbiorców wśród tych ludzi, którzy mają wewnętrzny wyrzut sumienia, by poznać całe Pismo Święte – a w związku z brakiem czasu czy zmęczeniem w całości go nigdy nie przeczytali. Postanowiliśmy to udźwiękowić, zrobić to możliwie plastycznie – aby treści biblijne były dostępne i łatwe w percepcji dla dzieci, młodzieży i osób dojrzałych. Biblii Audio można słuchać praktycznie wszędzie, bo nasza produkcja jest emitowana w Polskim Radiu, jest dostępna w kanale YouTube, w naszym sklepie, można też ściągnąć specjalną aplikację do słuchania. Zadbaliśmy też o osoby, których nie stać na finansowe uczestnictwo w naszej produkcji -  jest ona dostępna na naszej stronie bibliaaudio.pl – podsumowuje pomysłodawca superprodukcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy